Warszawski Piknik Archiwalny

Międzynarodowy Dzień Archiwów
09-06-2020 | Piknik archiwalny
Międzynarodowy Dzień Archiwów jest świętowany w różnych formach, w różnych krajach..
Czytaj więcej
Relacja z Jubileuszowego X Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2019 r.
14-06-2019 | Piknik archiwalny
Jubileuszowy X Warszawski Piknik Archiwalny, Odbył się 8 czerwca 2019 r. Relacja z Pałacu Staszica: To już dziesięć lat jak narodził się nasz Piknik i jak to u niemowląt bywa po narodzeniu był malutki, wątlutki i nieśmiało dawał znać o sobie światu, że właśnie przybył. Nowina ta została przyjęta pozytywnie, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie, sympatię i uznanie , tak...
Czytaj więcejIX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 2
10-07-2018 | Piknik archiwalny
Zapraszamy na drugą fotorelację z ostatniego Pikniku Archiwalnego
Czytaj więcejIX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 1
18-06-2018 | Piknik archiwalny
Zapraszamy na pierszą częsć fotorelacji z IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego
Czytaj więcej
VIII Warszawski Piknik Archiwalny
10-06-2017 | Piknik archiwalny
Tegoroczne hasło „Skarby Archiwów” pozwoliło rozwinąć skrzydła wszystkim uczestniczącym instytucjom. Każda z nich miała czym się chwalić i wybór był przebogaty. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Pałacu Staszica.
Czytaj więcej
VII Warszawski Piknik Archiwalny
11-06-2016 | Piknik archiwalny
Siódmy Warszawski Piknik Archiwalny wyraźnie już ustalił kurs na cel, którym jest osiągnięcie pierwszej dziesiątki imprez piknikowych. To już niedaleko, za nami ¾ drogi ! Każda nowa edycja przynosi nowe doświadczenia, niespodzianki różnego typu, wzruszenia, emocje
Czytaj więcej
VI Warszawski Piknik Archiwalny
13-06-2015 | Piknik archiwalny
Szósty Warszawski Piknik Archiwalny przechylił szalę i przyjął kierunek ku organizacji kolejnych, zmierzających ku pierwszej dziesiątce imprez piknikowych. Każdy rok daje nam nowe doświadczenia, refleksje, małe zwycięstwa i małe porażki - ale umacnia nas także w przekonaniu, że idziemy słuszną drogą.
Czytaj więcej
V Warszawski Piknik Archiwalny
14-06-2014 | Piknik archiwalny
Tym razem program w całości został poświęcony Warszawie. Chęć uczestnictwa zgłosiło 30 najbardziej znanych warszawskich instytucji kultury, nauki i oświaty. Jak co roku staramy się o udział osobowości ze świata kultury, nauki a nawet polityki.
Czytaj więcej
IV Warszawski Piknik Archiwalny
08-06-2013 | Piknik archiwalny
Nowa, tegoroczna, formuła pikniku archiwalnego, polegająca na „wyjściu” programu poza mury Pałacu Staszica i równoczesnej realizacji jego punktów w kilku innych lokalizacjach miejskich, spowodowała nie lada wyzwanie dla jego organizatorów. Po raz pierwszy PAN Archiwum w Warszawie, inicjator i pomysłodawca Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, uzyskał nad piknikiem patronat honorowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Czytaj więcej
III Warszawski Piknik Archiwalny
09-06-2012 | Piknik archiwalny
Prognozy pogody na tegoroczne pierwsze dni czerwca nie wyglądały optymistyczni - a szczególnie dotyczyło to piątku i soboty 1 i 2 czerwca, czyli czasu gorących przygotowań i obchodów naszego III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. W tym roku Piknik przyjął charakter sportowy, ze względu na odbywające się mistrzostwa EURO 2012, których Polska jest współgospodarzem.
Czytaj więcejHistoria
Inspiracją do organizacji Pikniku Archiwalnego był uroczyście obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów, przypadający corocznie 9 czerwca, a jego zamierzeniem zwrócenie uwagi i zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, w formie lekkiej i rekreacyjnej, pracą archiwistów i ich szerokich możliwościach we współczesnym świecie.
Inicjatywę zorganizowania I Pikniku Archiwalnego podjęło Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszeniem Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.
I Piknik Archiwalny po raz pierwszy miał miejsce dnia 19 czerwca 2010 roku w Pałacu Staszica i zgromadził kilkunastu współorganizatorów, w postaci archiwów państwowych, kościelnych i uczelnianych, Biura Turystycznego Travpol, Galerii Steel Forest, Zespołu Szkół nr 18 i wielu innych osób, które swoim wysiłkiem i pracą uświetniły tę imprezę.
Zainteresowanie pomysłem zorganizowania takiego pikniku okazało się duże i widać było, że ludzie chętnie w nim uczestniczyli. Ukazały się pozytywne recenzje w mediach i w wielu kręgach naukowo-kulturalnych.
Kolejne pikniki przybrały już nazwę „warszawskich” i swą formą i tematyką zamierzają nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych w kraju i w stolicy.