Logo

Noc Muzeów 2012 z Archiwum PAN

Już po raz piąty Pałac Staszica otworzył swoje podwoje dla uczestników Nocy Muzeów. Goście jak zwykle dopisali (odwiedziło nas około 3 tysięcy osób), ale trudno się dziwić, bo przewidziane były nie lada jakie atrakcje, a i pogoda nie zawiodła. Zakład Działalności Pomocniczej Polskiej Akademii Nauk przygotował na Noc Muzeów dla współpracujących z Archiwum PAN partnerów najpiękniejsze i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia.

noc-muzeow-2012-01.jpg

W przekształconej na przedwojenną kawiarenkę sali Lustrzanej przedstawiło swój bogaty i urozmaicony program pt. Gdy radio w pokoiku gra Archiwum Polskiego Radia. Program obejmował wystawę poświęconą dziejom radia, budzący duże zainteresowanie konkurs z nagrodami dla dzieci, prezentacje multimedialne, pokaz mody retro z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” i spotkanie z dawnymi szlagierami stolicy. Ten ostatni punkt programu zgromadził najwięcej gości. W magicznie przywołanej atmosferze przedwojennej Warszawy można było posłuchać niezapomnianych piosenek w starych wykonaniach Mieczysława Fogga, Zofii Terné, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny czy Wiery Gran, opatrzonych ciekawym komentarzem historycznym, a koncert ubarwiła pięknym występem znakomita para taneczna ― Magdalena Wieteszka i Paweł Nassalski, dyplomowani instruktorzy tańca sportowego z warszawskiego Studia Tańca „Bodymovement”.

noc-muzeow-2012-01.jpg noc-muzeow-2012-02.jpg noc-muzeow-2012-03.jpg

noc-muzeow-2012-04.jpg noc-muzeow-2012-05.jpg noc-muzeow-2012-06.jpg

W sali im. Stanisława Staszica goście podziwiali dzięki pokazowi slajdów prace jednego z najstarszych i najwybitniejszych współczesnych malarzy europejskich Henryka Musiałowicza, autora między innymi poruszającego cyklu rysunków Ruiny Warszawy. Pokazowi towarzyszył koncert na flet i harfę.

noc-muzeow-2012-01.jpg

Natomiast w sali im. Hugona Kołłątaja Galeria Sztuki „Steel Forest” zaprezentowała w sposób nowatorski i niekonwencjonalny sylwetki wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i sztuki. Celem tej oryginalnej ekspozycji było pokazanie zwykle nieupowszechnianych zamiłowań jej bohaterów za pośrednictwem przedmiotów świadczących o ich pasjach zawodowych i o upodobaniach, np. muzycznych czy kulinarnych.

noc-muzeow-2012-01.jpg noc-muzeow-2012-02.jpg

W 2012 roku przypada 25. rocznica śmierci, a w przyszłym roku 100. rocznica urodzin wspaniałej aktorki kabaretowej, piosenkarki, pianistki i kompozytorki Elżbiety Barszczewskiej, która całe swoje życie zawodowe i osobiste związała z ukochaną Warszawą. Sala Okrągłego Stołu została po brzegi wypełniona portretami, fotografiami, pamiątkami, biżuterią, pracami, obrazami i rysunkami aktorki, pochodzącymi z prywatnego archiwum jej krewnego Igora Strojeckiego, który przygotował również towarzyszącą ekspozycji interesującą prezentację multimedialną.

noc-muzeow-2012-01.jpg noc-muzeow-2012-02.jpg

Archiwum Polskiej Akademii Nauk już tradycyjnie zaprosiło gości do sali 05 na cieszący się niesłabnącą popularnością wykład i pokaz multimedialny o burzliwych dziejach domu polskiej nauki.

noc-muzeow-2012-01.jpg

Poza tym udostępniło szerokiej publiczności planszową ekspozycję Kobiety w nauce, wieńczącą Rok Marii Skłodowskiej-Curie.

Opuszczając gościnne wnętrza Pałacu Staszica, pełni wrażeń goście mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami w malowniczo usytuowanej w podcieniach Pałacu Staszica kawiarence PAN

Clubu i posłuchać koncertu Wielkiej Orkiestry Kameralnej.

wielka_orkiestra_kameralna.jpg

Joanna Arvaniti

Program Nocy Muzeów 2012

program_nocy_muzem.jpg

 

© 2017 e-graficy.pl