Logo

Sport w nauce, nauka w sporcie

Wystawa Sport w nauce. Nauka w sporcie została przygotowana przez pracowników Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie na podstawie zbiorów zgromadzonych w Archiwum PAN w oparciu o scenariusz opracowany przez Bartosza Borkowskiego i Mariana Kmitę przy współpracy z Tomaszem Rudzkim i Katarzyną Słojkowską.

sport-w-nauce.jpg

Ekspozycja składa się z 20 różnokolorowych plansz o wymiarach 70×100 cm, na których przedstawiono materiały reprezentujące różne dyscypliny sportu: piłkę nożną (4), motoryzację i kolarstwo (3), lekkoatletykę (2), sporty zimowe (2), sporty wodne (2), sporty walki (1), lotnictwo (1), różne sporty, w tym tenis, szermierkę, podnoszenie ciężarów, strzelectwo i jeździectwo (1) oraz turystykę (3). Kolor i wystrój plansz został dobrany tak, aby najlepiej kojarzył się z prezentowaną na tablicy dziedziną sportu. A więc plansze poświęcone np. piłce nożnej są zielone jak murawa na boisku, lekkoatletyce ? ceglaste jak bieżnia, motoryzacji ? szare jak asfalt autostrady, dla sportów zimowych, wodnych i lotnictwa przeznaczono tablice w różnych odcieniach koloru niebieskiego, a dla turystyki ? w rozmaitych tonacjach zieleni. Ciekawym urozmaiceniem są umieszczone na planszach wśród bezcennych historycznych zdjęć i dokumentów współczesne akcenty, jak np. wizerunki nowoczesnych aut czy samolotów lub sylwetki popularnych obecnie sportowców. W podpisach pod zdjęciami zawarto bardzo interesujące informacje dotyczące historii i osiągnięć prezentowanych drużyn, klubów sportowych czy poszczególnych zawodników, a także obiektów sportowych w Warszawie, np. toru na Dynasach czy Stadionu Dziesięciolecia. Można więc śmiało powiedzieć, że wystawa prezentuje historię polskiego sportu w pigułce. Każda tablica opatrzona jest ciekawym cytatem dotyczącym najbardziej znanych i lubianych przez kibiców zawodników lub dyscyplin przez nich uprawianych. Zwiedzający mogą przeczytać poświęcone sportowi piękne słowa papieża Jana Pawła II, prezydenta RP Ignacego Mościckiego, pisarza Henryka Sienkiewicza, poety Mikołaja Reja, wielkiej uczonej Marii Skłodowskiej-Curie, ale także mogą zapoznać się z fragmentami wywiadów np. ze Stanisławem Marusarzem, jednym z najwybitniejszych skoczków narciarskich w historii Polski, Markiem Citką, jednym z najlepszych współczesnych polskich piłkarzy, z Feliksem Stammem, legendarnym trenerem boksu, Kazimierzem Górskim, trenerem wszech czasów odznaczonym Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Dariuszem Szpakowskim, najpopularniejszym komentatorem sportowym w Polsce. Opracowaniem i realizacją projektu graficznego wystawy zajęła się Maria Kaliszczuk-Donaj z Agencji Poligraficzno-Wydawniczej AMALKER. Za całość projektu odpowiedzialna jest Joanna Arvaniti.

Wystawa została po raz pierwszy udostępniona dla zwiedzających podczas III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2 czerwca 2012 roku. Można ją będzie oglądać w podcieniach Pałacu Staszica w czerwcu i lipcu 2012 roku.

Joanna Arvaniti

Plansze z wystawy:

pdf pobierz   Plansza wstępna

pdf pobierz   Kolarstwo i motoryzacja

pdf pobierz   Lekkoatletyka

pdf pobierz   Lotnictwo

pdf pobierz   Piłka nożna

pdf pobierz   Sporty walki

pdf pobierz   Sporty wodne

pdf pobierz   Sporty zimowe

pdf pobierz   Turystyka

pdf pobierz   Różne sporty

© 2017 e-graficy.pl