Czcionka: A- A A+

UWAGA:

Pracownia Naukowa Archiwum PAN w Warszawie nieczynna do odwołania. W sprawie kwerend prosimy o kontakt drogą mailową:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefoniczną: +48 22 657 27 88 +48 22 657 28 92

Wydarzenia

Festiwal nauki

XXIV Festiwal Nauki w Pałacu Staszica

20-09-2020 | Festiwal nauki

26 września 2020 roku, w godz.: 11:00 - 16:00, Pałac Staszica -  I p, Sala nr 123 im. Marii Skłodowskiej-Curie

Czytaj więcej

XXIII Festiwal Nauki w PAN Archiwum w Warszawie

02-10-2019 | Festiwal nauki

XXIII Festiwal Nauki w PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie oraz w Pałacu Staszica w Warszawie, 20-29.09.2019 r. Relacja

Czytaj więcej

XXI Festiwal Nauki w PAN Archiwum

02-10-2017 | Festiwal nauki

22 września - 1 października 2017 r. odbył się w stolicy największy festiwal naukowy w Polsce i jednen z największych w tej części Europy.

Czytaj więcej

XX Festiwal Nauki w PAN Archiwum

01-10-2016 | Festiwal nauki

XX Festiwal Nauki powitaliśmy w pierwszą sobotę października w Pałacu Staszica, gdzie wraz z kilkoma innymi instytucjami PAN, w ramach reprezentowanych przez nich dziedzin nauki, przygotowane były spotkania, wystąpienia, prezentacje i wystawy.

Czytaj więcej

XIX Festiwal Nauki w PAN Archiwum

26-09-2015 | Festiwal nauki

Jest to coroczna impreza, trwająca 10 dni, odbywająca się w drugiej połowie września w Warszawie. Festiwal powstał, by popularyzować i promować naukę wśród szerokiej publiczności, widzów i słuchaczy. PAN Archiwum w Warszawie bierze udział po raz czwarty w Festiwalu Nauki.

Czytaj więcej

XVIII Festiwal Nauki w PAN Archiwum

27-09-2014 | Festiwal nauki

Warszawski Festiwal Nauki 2014 to coroczna impreza odbywająca się w przedostatnim tygodniu września w Warszawie, mająca za cel popularyzację nauki w społeczeństwie. PAN Archiwum w Warszawie wzięło udział  po raz trzeci w Festiwalu Nauki w Warszawie w dwóch odsłonach.

Czytaj więcej

XVII Festiwal Nauki w PAN Archiwum

28-09-2013 | Festiwal nauki

PAN Archiwum w Warszawie, zaprezentowało swój program w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, w sali nr 126, na I p., gdzie przygotowało program złożony z warsztatów i  wykładów połączonych z prezentacjami oraz wystawy, dotyczących tematyki nie tylko typowo archiwistycznej, ale również historycznej, kulturalnej i poznawczej - z nutą dowcipu i lekkością formy.

Czytaj więcej

XVI Festiwal Nauki w PAN Archiwum

22-09-2012 | Festiwal nauki

Tegoroczny XVI Festiwal Nauki trwał w dniach od 21 do 30 września 2012 r. i gromadził imprezy w ponad 100 instytucjach naukowych Warszawy, które odbywały się zgodnie z programem ogólnym – w określonych miejscach, dniach i godzinach. Archiwum przygotowało trzy wykłady wraz z prezentacją, warsztaty oraz pokaz filmowy.

Czytaj więcej

XV Festiwal Nauki w PAN Archiwum

17-09-2011 | Festiwal nauki

17.09.11. o godzinie 10 nastąpiło uroczyste otwarcie XV Festiwalu Nauki. Mgr Magdalena Grzelecka serdecznie powitała przybyłych gości oraz współorganizatorów.

Czytaj więcej

Warszawski Piknik Archiwalny

Relacja z Jubileuszowego X Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2019 r.

14-06-2019 | Piknik archiwalny

Jubileuszowy X Warszawski Piknik Archiwalny, Odbył się 8 czerwca 2019 r. Relacja z Pałacu Staszica: To już dziesięć lat jak narodził się nasz Piknik i jak to u niemowląt bywa po narodzeniu był malutki, wątlutki i nieśmiało dawał znać o sobie światu, że właśnie przybył. Nowina ta została przyjęta pozytywnie, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie, sympatię i uznanie , tak...

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 2

10-07-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na drugą fotorelację z ostatniego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 1

18-06-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na pierszą częsć fotorelacji z IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

VIII Warszawski Piknik Archiwalny

10-06-2017 | Piknik archiwalny

Tegoroczne hasło „Skarby Archiwów” pozwoliło rozwinąć skrzydła wszystkim uczestniczącym instytucjom. Każda z nich miała czym się chwalić i wybór był przebogaty. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Pałacu Staszica.

Czytaj więcej

VII Warszawski Piknik Archiwalny

11-06-2016 | Piknik archiwalny

Siódmy Warszawski Piknik Archiwalny wyraźnie już ustalił kurs na cel, którym jest osiągnięcie pierwszej dziesiątki imprez piknikowych. To już niedaleko, za nami ¾ drogi ! Każda nowa edycja przynosi nowe doświadczenia, niespodzianki różnego typu, wzruszenia, emocje

Czytaj więcej

VI Warszawski Piknik Archiwalny

13-06-2015 | Piknik archiwalny

Szósty Warszawski Piknik Archiwalny przechylił szalę i przyjął kierunek ku organizacji kolejnych, zmierzających ku pierwszej dziesiątce imprez piknikowych. Każdy rok daje nam nowe doświadczenia, refleksje,  małe zwycięstwa  i  małe porażki - ale umacnia nas także w przekonaniu, że idziemy słuszną drogą.

Czytaj więcej

V Warszawski Piknik Archiwalny

14-06-2014 | Piknik archiwalny

Tym razem program w całości został poświęcony Warszawie. Chęć uczestnictwa zgłosiło 30 najbardziej znanych warszawskich instytucji kultury, nauki i oświaty. Jak co roku staramy się o udział osobowości ze świata kultury, nauki a nawet polityki.

Czytaj więcej

IV Warszawski Piknik Archiwalny

08-06-2013 | Piknik archiwalny

Nowa, tegoroczna, formuła pikniku archiwalnego, polegająca na „wyjściu” programu poza mury Pałacu Staszica i równoczesnej realizacji jego punktów w kilku innych lokalizacjach miejskich, spowodowała nie lada wyzwanie dla jego organizatorów. Po raz pierwszy PAN Archiwum w Warszawie, inicjator i pomysłodawca Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, uzyskał nad piknikiem  patronat honorowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Czytaj więcej

III Warszawski Piknik Archiwalny

09-06-2012 | Piknik archiwalny

Prognozy pogody na tegoroczne pierwsze dni czerwca nie wyglądały optymistyczni - a szczególnie dotyczyło to piątku  i soboty 1 i 2 czerwca, czyli czasu gorących przygotowań i obchodów naszego III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. W tym roku Piknik przyjął charakter sportowy, ze względu  na odbywające się mistrzostwa EURO 2012, których Polska jest współgospodarzem.

Czytaj więcej

II Warszawski Piknik Archiwalny

11-06-2011 | Piknik archiwalny

II Warszawski Piknik Archiwalny rozpoczął się o godz. 10.30 w holu głównym Pałacu Staszica,  gdzie p. dr Hanna Krajewska, Dyrektor Polskiej Akademii  Nauk Archiwum w Warszawie, powitała serdecznie  pierwszych przybyłych gości i  zaprosiła do odwiedzenia  zabytkowych wnętrz  oraz  dziedzińca Pałacu.

Czytaj więcej

I Warszawski Piknik Archiwalny

19-06-2010 | Piknik archiwalny

To był pierwszy w dziejach Pałacu Staszica Piknik Archiwalny. Pogoda, przekornie, po kilku słonecznych i upalnych dniach straciła humor i sobotni poranek 19 czerwca przywitał nas, zapowiedzianymi zresztą przez meteorologów, lekkimi opadami deszczu i rześkim powietrzem. Od wczesnych godzin porannych trwał już ruch we wnętrzu Pałacu, a także na jego dziedzińcu.

Czytaj więcej

Historia

Inspiracją do organizacji Pikniku Archiwalnego był uroczyście obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów, przypadający corocznie 9 czerwca, a jego zamierzeniem zwrócenie uwagi i zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, w formie lekkiej i rekreacyjnej,  pracą archiwistów i ich szerokich możliwościach we współczesnym świecie.

Inicjatywę zorganizowania I Pikniku Archiwalnego podjęło Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszeniem Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.

I Piknik Archiwalny po raz pierwszy miał miejsce dnia 19 czerwca 2010 roku w Pałacu Staszica i zgromadził kilkunastu współorganizatorów, w postaci archiwów państwowych, kościelnych i uczelnianych, Biura Turystycznego Travpol, Galerii Steel Forest, Zespołu Szkół nr 18 i wielu innych osób, które swoim wysiłkiem i pracą  uświetniły tę imprezę.       

Zainteresowanie  pomysłem zorganizowania takiego pikniku  okazało się duże i widać było, że ludzie chętnie w nim uczestniczyli. Ukazały się  pozytywne recenzje w mediach i w wielu kręgach naukowo-kulturalnych.

Kolejne pikniki przybrały już nazwę „warszawskich” i swą formą i tematyką  zamierzają nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych w kraju i w stolicy.

 

Konferencje

Obchody 546 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

22-02-2019 | Konferencje

Obchody tegorocznej,  546 rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika

Czytaj więcej

PAN Archiwum na EuroLab cz. 2

16-03-2018 | Konferencje

Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych

Czytaj więcej

PAN Archiwum na EuroLab

15-03-2018 | Konferencje

Międzynarodowe Targi Analityki i Technik Pomiarowych

Czytaj więcej

545 Rocznica Urodzin Mikołaja Kopernika - Fotorelacja

22-02-2018 | Konferencje

19 lutego  br. świętowaliśmy w Pałacu Staszica po raz kolejny  rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika,  a była to już 545 rocznica tego wielkiego astronoma

Czytaj więcej

"W Laboratoriach i na katedrach - Kobiety w Nauce"

01-12-2017 | Konferencje

Zapraszamy na krótką fotorelację z pierwszego dnia obrad konferencji, która odbyła się 16 listopada w Pałacu Staszica.

Czytaj więcej

262 Rocznica Urodzin Stanisława Staszica

30-11-2017 | Konferencje

Spotkanie urodzinowe przebiegło w miłej, podniosłej atmosferze, przy licznie zgromadzonej publiczności. Na wstępie złożono kwiaty pod popiersiem jubilata, a potem w części oficjalnej ludzie nauki oraz młodzież wspominali go, w oparciu o źródła historyczne i badania naukowe.

Czytaj więcej

Jubileusz Uczonych w PAN Archiwum. Fotorelacja.

23-11-2017 | Konferencje

18 października 2017 r. w Pałacu Staszica odbyło się seminarium Jubileusze uczonych, którzy zostawili po sobie "pomnik trwalszy niż ze spiżu...". Okazją do przygotowania seminarium i wystawy były okrągłe rocznice urodzin lub śmierci uczonych, których spuścizny (lub materiały ich dotyczące!) znajdują się w naszych zbiorach.

Czytaj więcej

Urodziny Stanisława Staszica

07-11-2017 | Konferencje

Zaproszenie na konferencję

Czytaj więcej

Seminarium "Vistulana w zbiorach polskich"

27-06-2017 | Konferencje

Na seminarium zostały poruszone zagadnienia archiwaliów i obiektów muzealnych dotyczących Wisły, jej roli w dziejach kraju i regionów, obecności rzeki w sztukach plastycznych.

Czytaj więcej

Seminarium Syberia i Polacy

03-04-2017 | Konferencje

Syberia to kraina wielu kontrastów, to miejsce cierpień i zesłań, a zarazem ziemia dająca mnogość możliwości pionierskich odkryć.

Czytaj więcej

Warszawa ma wiele twarzy

26-11-2016 | Konferencje

Tegoroczna edycja konferencji WARSZAWA MA WIELE TWARZY została w całości poświęcona postaci i działalności naukowej profesora Aleksandra Gieysztora

Czytaj więcej

Konferencja Rola Dokumentu w Muzeach

26-03-2015 | Konferencje

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, Polskie Towarzystwo Archiwalne oraz Stowarzyszenie Muzealników Polskich Oddział Mazowiecki zaprosiła na konferencjęz cyklu Rola dokumentu w muzeach.

Czytaj więcej

Warszawa ma wiele twarzy

20-11-2014 | Konferencje

W dniach 20-21.11.2014 odbyła się konferencja z cyklu „Warszawska jesień archiwalna - Warszawa ma wiele twarzy” współorganizowana przez Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych oraz Polską Akademię Nauk Archiwum w Warszawie.

Czytaj więcej

Seminarium otwarte poświecone pamięci profesora Zdzisława Libery

23-02-2012 | Konferencje

27 lutego 2012 r. odbyło się Seminarium otwarte poświecone pamięci profesora Zdzisława Libery (1913-1998).

Czytaj więcej

Konferencja Archiwalia a badania regionalne

27-10-2011 | Konferencje

27-28 października 2011 r. Łomżyńskie Towarzystwo Naukowe im. Wagów zorganizowało konferencję Archiwalia a badania regionalne.

Czytaj więcej

Sympozjum Współczesne problemy bezpieczeństwa pracy w archiwach

08-06-2011 | Konferencje

8 czerwca 2011 r. Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Polskie Towarzystwo Archiwalne zorganizowały w Pałacu Staszica sympozjum „Współczesne problemy bezpieczeństwa pracy w archiwach”.

Czytaj więcej

Konferencja Maria Skłodowska Curie. Dwukrotna noblistka i jej wkład w powstanie nowych dziedzin nauki

24-03-2011 | Konferencje

24 marca 2011 r. z okazji Międzynarodowego Roku Chemii i Roku Marii Skłodowskiej-Curie, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie przy Polskim Towarzystwie Chemicznym zorganizowało konferencję poświęconą Marii Skłodowskiej Curie.

Czytaj więcej

Wybitni archiwiści łomżyńscy w służbie społeczeństwa

12-10-2010 | Konferencje

Z okazji 35 rocznicy utworzenia Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego im. Wagów w dniach 12-13 października 2010 r. w Łomży odbyła się konferencja naukowa zatytułowana  Wybitni archiwiści łomżyńscy w służbie społeczeństwa.

Czytaj więcej

Konferencja: Czy archiwiści są historykami?

22-09-2010 | Konferencje

„Czy archiwiści są historykami?” XVI Konferencja Sekcji Archiwów Uniwersyteckich i Instytucji Naukowych (SUV) Międzynarodowej Rady Archiwalnej. Praga, 29 września-2 października 2010 r.

Czytaj więcej

Międzynarodowe seminarium historyczno-archiwalne

10-12-2009 | Konferencje

10 - 12 grudnia 2009 r. Dziedzictwo kulinarne w dokumencie. Źródła historyczne a wymogi współczesności.

Czytaj więcej

II Krajowe Seminarium Problemowe

11-05-2009 | Konferencje

Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk mają przyjemność zaprosić Państwa do udziału w II Krajowym Seminarium Problemowym.

Czytaj więcej

Konferencje w latach 1965 - 2004

16-03-2004 | Konferencje

Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami, które odbyły się w latach 1965 - 2004.

Czytaj więcej

Noc muzeów

Noc Muzeów 2019 r.

29-10-2019 | Noc muzeów

Noc Muzeów, 18 maja 2019 r.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2018 - Fotorelacja

23-05-2018 | Noc muzeów

Mamy za sobą kolejną Noc Muzeów w Pałacu Staszica. Wszyscy polubiliśmy tę magiczną noc z jej niepowtarzalną, niezwykłą atmosferą, zgiełkiem głosów gości przepływających przez pałacowe wnętrza, na co dzień pełne zadumy i powagi, w tę noc rozświetlone i gwarne.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2017 z Archiwum PAN

21-05-2017 | Noc muzeów

W trakcie Nocy Muzeów Pałac Staszica odwiedziło 4000 osób.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2016 z Archiwum PAN

14-05-2016 | Noc muzeów

Chociaż pogoda podczas Nocy Muzeów nie należała do najlepszych, goście nie zawiedli. Do Pałacu Staszica przybyli zarówno dorośli jak i dzieci.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2015 z Archiwum PAN

16-05-2015 | Noc muzeów

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z Nocy Muzeów z Archiwum PAN zorganizowanej według bogatego programu.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2014 z Archiwum PAN

17-05-2014 | Noc muzeów

Tegoroczna Noc Muzeów rozpoczęła się burzą i gwałtowną ulewą. Baliśmy się, że pogoda pomiesza nam szyki i zniechęci gości do wychodzenia z domów. Okazało się jednak, że nasi najwierniejsi fani nie zawiedli.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2013 z Archiwum PAN

25-05-2013 | Noc muzeów

Mamy za sobą kolejną, szóstą już Noc Muzeów w Pałacu Staszica. Szkoda, że na następną taką imprezę trzeba będzie czekać cały długi rok. Wszyscy bowiem polubiliśmy tę magiczną noc z jej niepowtarzalną, niezwykłą atmosferą.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2012 z Archiwum PAN

25-05-2012 | Noc muzeów

Już po raz piąty Pałac Staszica otworzył swoje podwoje dla uczestników Nocy Muzeów. Goście jak zwykle dopisali (odwiedziło nas około 3 tysięcy osób), ale trudno się dziwić, bo przewidziane były nie lada jakie atrakcje, a i pogoda nie zawiodła.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2011 z Archiwum PAN

14-05-2011 | Noc muzeów

Noc Muzeów, do której tak pracowicie przygotowywaliśmy się od wielu tygodni, już za nami. Możemy sobie pogratulować, gdyż tegoroczna impreza w Pałacu Staszica udała się znakomicie. W tym roku pobiliśmy rekord frekwencji.

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2010 z Archiwum PAN

15-05-2010 | Noc muzeów

Noc Muzeów 2010 po raz trzeci w Pałacu Staszica! 15 maja 2010 (sobota), godz. 19.00 – 1.00

Czytaj więcej

Noc Muzeów 2009 z Archiwum PAN

16-05-2009 | Noc muzeów

Noc muzeów 2009 w Pałacu Staszica

Czytaj więcej

Wystawy

Wystawa pt.: "Przez oświatę do wolności. Odrodzona nauka."

16-04-2020 | Wystawy

19 lutego 2020 roku podczas obchodów "Dni Nauki Polskiej" PAN Archiwum w Warszawie po raz pierwszy zaprezentowało wystawę pt.: "Przez oświatę do wolności. Odrodzona nauka."  

Czytaj więcej

Wystawa "Jan III Sobieski - król, wódz, polityk"

03-10-2019 | Wystawy

W związku z 390-leciem urodzin króla Jana III Sobieskiego..

Czytaj więcej

Znani nieznani. Polacy światu.

15-06-2019 | Wystawy

Wystawa Znani nieznani wchodzi w skład cyklu przedsięwzięć zatytułowanych Polacy światu. Poprzednie przedsięwzięcia z tego cyklu to kalendarze ścienne i książkowe pt. Polacy na Syberii, Polacy w Ameryce i Polacy w Azji; materiały w znacznej części pochodzą z zasobu Archiwum PAN lub zostały uzyskane przez pracowników APAN z innych instytucji.

Czytaj więcej

Botanicy Niepodległej Polski

05-07-2018 | Wystawy

Wystawa „Botanicy niepodległej Polski” została przygotowana przez PAN Archiwum w Warszawie aby przypomnieć i upamiętnić botaników polskich, którzy w okresie międzywojennym zapisali chlubną kartę nie tylko w historii nauki ale także wyróżniali się w pracy dla kraju i społeczeństwa, spełniając czyny wychodzące poza zakres ich codziennych obowiązków.

Czytaj więcej

Wernisaż "Nobliści - polskie ślady"

07-05-2018 | Wystawy

26 kwietnia w Budapeszcie miało miejsce otwarcie wystawy "Nobliści - Polskie Ślady". Autorką tekstów w katalgou wystawy jest dr Hanna Krajewska, dyrektor PAN Archiwum. Podczas wernisażu prezentację miała także książka "Polsko-wegierska mozaika", której współautorkami są dr Hanna Krajewska i Izabela Gass

Czytaj więcej

Wystawa wyszehradzka w Domu Poselskim przy Parlamencie Węgierskim

20-03-2017 | Wystawy

20 marca 2017 w Domu Poselskim przy Parlamencie Węgierskim Wicemarszałek Senatu RP Maria Koc oraz Wiceprzewodniczący Parlamentu Węgier János Latorcai otworzyli wystawę od Wyszehradu do Wyszehradu.

Czytaj więcej

Otwarcie wystawy wyszehradzkiej w Eger

14-03-2017 | Wystawy

14 marca w Teatrze Miejskim w Eger na Węgrzech miało miejsce kolejne uroczyste otwarcie wystawy od Wyszehradu do Wyszehradu, w którym uczestniczyły współautorki wystawy dyrektor PAN Archiwum w Warszawie dr hab. Hanna Krajewska oraz adiunkt Izabela Gass.

Czytaj więcej

Od Wyszehradu do Wyszehradu

14-03-2017 | Wystawy

14 marca w Teatrze Miejskim w Eger na Węgrzech miało miejsce kolejne uroczyste otwarcie wystawy Od Wyszehradu do Wyszehradu.

Czytaj więcej

Wystawa wyszehradzka w Sejmie RP

21-09-2016 | Wystawy

21 września 2016 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej miała miejsce prezentacja wystawy "Od Wyszehradu do Wyszehradu". Wystawę otworzył Marszałek Sejmu Marek Kuchciński w towarzystwie posłanki Joanny Fabisiak oraz dyrektor PAN Archiwum w Warszawie dr hab. Hanny Krajewskiej. Wystawę w sejmie można oglądać do 26 września.

Czytaj więcej

Byłem i będę… o historyku, który tworzył historię

19-04-2016 | Wystawy

W 2016 roku mija 100. rocznica urodzin profesora Aleksandra Gieysztora, z tej okazji PAN Archiwum w Warszawie przygotowało wystawę Byłem i będę... o historyku, który tworzył historię.

Czytaj więcej

Tylko fotografie nie liczą się z czasem

04-04-2015 | Wystawy

Na wystawie Tylko fotografie nie liczą się z czasem prezentujemy zdjęcia z albumu profesora Roberta Rembielińskiego.

Czytaj więcej

Drogi do niepodległości

12-01-2015 | Wystawy

Wystawę Drogi do Niepodległości opracowaną przez dr Joannę Arvaniti oraz mgr Katarzynę Słojkowską można już oglądać na naszej stronie. Zapraszamy.

Czytaj więcej

Powstanie Warszawskie

01-07-2014 | Wystawy

Z okazji obchodów 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowana została wystawa przygotowana przez dr Joannę Arvaniti oraz Katarzynę Słojkowską.

Czytaj więcej

Wojna Kościuszki

18-06-2014 | Wystawy

Wojna Kościuszki w ikonografii Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie. Wystawa prezentowana była podczas Nocy Muzeów.

Czytaj więcej

Historia jednego życia

04-04-2014 | Wystawy

Wystawa poświęcona profesorowi Ludwikowi Hirszfeldowi oraz jego żonie profesor Hannie Hirszfeld.

Czytaj więcej

112. rocznica urodzin profesora Tadeusza Manteuffla

05-03-2014 | Wystawy

Z okazji przypadającej 5 marca 2014 roku 112. rocznicy urodzin profesora Tadeusza Manteuffla w Pałacu Staszica w Warszawie, siedzibie Polskiej Akademii Nauk, zostanie otwarta wystawa poświęcona temu wybitnemu historykowi i archiwiście.

Czytaj więcej

Polscy badacze Syberii. Obrazy Pauliny Kopestyńskiej

21-08-2013 | Wystawy

Wystawa Polscy badacze Syberii nieustannie cieszy się ogromną popularnością i zainteresowaniem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Ostatnio goście podziwiali portrety polskich sybiraków namalowane przez znakomitą jakucką malarkę Paulinę Kopestyńską.

Czytaj więcej

W służbie harcerstwa i nauki

04-04-2013 | Wystawy

Wystawa W służbie harcerstwa i nauki. Aleksander Kamiński „Kamyk” i pionierzy polskiego skautingu jest efektem współpracy PAN Archiwum w Warszawie i Muzeum Harcerstwa w Warszawie.

Czytaj więcej

Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło

19-02-2013 | Wystawy

Archiwum Polskiej Akademii Nauk we współpracy z Archiwum Rosyjskiej Akademii Nauk i Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie Polskiego Towarzystwa Chemicznego przygotowało pierwszą wersję planszowej wystawy Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło.

Czytaj więcej

Józef Ignacy Kraszewski. Urodził się w gospodzie, zmarł w hotelu

04-07-2012 | Wystawy

Wystawa poświęcona Józefowi Ignacemu Kraszewskiemu została przygotowana z okazji ogłoszenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej roku 2012 Rokiem Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Czytaj więcej

Sport w nauce, nauka w sporcie

02-06-2012 | Wystawy

Wystawa Sport w nauce. Nauka w sporcie została przygotowana przez pracowników Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie na podstawie zbiorów zgromadzonych w Archiwum PAN

Czytaj więcej

Wystawa Twarze Kasy im. Józefa Mianowskiego

30-03-2012 | Wystawy

Kasa im. Józefa Mianowskiego powstała jako wspierająca naukę instytucja społeczna w 1881 roku pod nazwą Kasa Pomocy dla Osób Pracujących na Polu Naukowym im. dr. Józefa Mianowskiego.

Czytaj więcej

Archiwa warszawskie dawniej i dziś

28-02-2012 | Wystawy

W przygotowywaniu wystawy uczestniczyło osiem warszawskich archiwów oraz zarządzająca podległymi jej archiwami państwowymi NDAP. Największą atrakcją wystawy są reprodukcje najcenniejszych i najciekawszych obiektów pochodzących ze zbiorów uczestniczących instytucji.

Czytaj więcej

Działalność Kazimierza Michałowskiego w świetle dokumentów

20-12-2011 | Wystawy

W związku z mijającą w 2011 r. 110-tą rocznicą urodzin i 30-tą rocznicą śmierci Kazimierza Michałowskiego, 20 grudnia 2011 r. Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie przygotowała wystawę, która prezentuje dokumenty działalności twórcy polskiej archeologii śródziemnomorskiej.

Czytaj więcej

Kobiety w nauce

30-11-2011 | Wystawy

Wystawa Kobiety w nauce wieńczy obchody roku 2011 ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. W tym roku bowiem przypada 100. rocznica przyznania drugiej Nagrody Nobla najwybitniejszej uczonej świata Marii Skłodowskiej-Curie

Czytaj więcej

Polacy badacze Syberii w Nowosybirsku

25-05-2010 | Wystawy

Dnia 25 maja 2010 r. o godz. 18.00 w Muzeum Krajoznawczym w Nowosybirsku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy Polscy badacze Syberii.

Czytaj więcej

Dzieje Pałacu Staszica

04-03-2010 | Wystawy

Wystawa Dzieje Pałacu Staszica składa się z dziesięciu komputerowo opracowanych plansz, prezentujących intrygującą i nie wszystkim znaną historię tego dostojnego gmachu.

Czytaj więcej

Polscy badacze Syberii

13-10-2008 | Wystawy

Dwujęzyczna polsko-rosyjska wystawa historyczna Polscy badacze Syberii, wpisująca się w cykl imprez związanych z Dniami Nauki Polskiej w Federacji Rosyjskiej, to kolejne wspólne przedsięwzięcie Archiwum Polskiej i Rosyjskiej Akademii Nauk.

Czytaj więcej

Wystawy w latach 1959 - 2008

17-03-2008 | Wystawy

Zapraszamy do zapoznania się z wykazem wystaw zorganizowanych w latach 1959 - 2008

Czytaj więcej

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb