Czcionka: A- A A+

Patronat PAN Archiwum nad wystawą fotografii Lecha Majewskiego

Archiwum PAN objęło patronatem wystawę fotografii Lecha Majewskiego, która prezentowana jest w Służewskim Domu Kultury w Warszawie, przy ul. Bacha 15. Artysta współpracuje z archiwum od 2017 r. Brał udział w "Nocy Muzeów" i wystawie "Autografy" w Pałacu Staszica.

Fotografie prezentowane na wystawie pochodzą z filmów z różnych okresów twórczości Lecha Majewskiego. Większość́ monochromatycznych fotografii zrobiono na planie „Krwi poety” / „Szklanych ust”(2007). Dwie z nich są cytatami z „Ewangelii według Harry’ego” (1992), a kilka barwnych – z „Angelusa” (2000).  Wystawa będzie czynna  do 10.10.2018 r.

Lech Majewski : reżyser filmowy i teatralny, malarz, poeta, pisarz - autor esejów i powieści. Artysta, którego trudno zaklasyfikować do jakiejś szkoły czy stylistyki, wpisać w konkretny nurt, czy formację artystyczną. Ze swobodą i odwagą przemierza geograficzne obszary, ale także kolejne dziedziny sztuki, bada różne środki ekspresji i alternatywne wymiary narracji, rozsadzające schematy gatunkowe. Otwarty na współczesność, świetnie zorientowany w najnowszych tendencjach sztuki, w rzadki dziś, szlachetny sposób pozostaje wierny starym mistrzom. Wbrew nakazom własnej epoki swoją twórczością dowartościowuje kategorię piękna. Filmy Lecha Majewskiego „opowiadają się” w pierwszej osobie, są pejzażami wewnętrznymi. Pozwalają wniknąć w mikrokosmos bohatera - najczęściej jest nim artysta - którego wrażliwość filtruje obraz rzeczywistości.

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb