Czcionka: A- A A+

Warszawski Piknik Archiwalny

Historia

Inspiracją do organizacji Pikniku Archiwalnego był uroczyście obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów, przypadający corocznie 9 czerwca, a jego zamierzeniem zwrócenie uwagi i zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, w formie lekkiej i rekreacyjnej,  pracą archiwistów i ich szerokich możliwościach we współczesnym świecie.

Inicjatywę zorganizowania I Pikniku Archiwalnego podjęło Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszeniem Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.

I Piknik Archiwalny po raz pierwszy miał miejsce dnia 19 czerwca 2010 roku w Pałacu Staszica i zgromadził kilkunastu współorganizatorów, w postaci archiwów państwowych, kościelnych i uczelnianych, Biura Turystycznego Travpol, Galerii Steel Forest, Zespołu Szkół nr 18 i wielu innych osób, które swoim wysiłkiem i pracą  uświetniły tę imprezę.       

Zainteresowanie  pomysłem zorganizowania takiego pikniku  okazało się duże i widać było, że ludzie chętnie w nim uczestniczyli. Ukazały się  pozytywne recenzje w mediach i w wielu kręgach naukowo-kulturalnych.

Kolejne pikniki przybrały już nazwę „warszawskich” i swą formą i tematyką  zamierzają nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych w kraju i w stolicy.

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb