Boglewscy
Boglewscy
Bardzo lubimy takie spotkania. Kiedy archiwalia stają się pretekstem do opowieści o przodkach, ziemiaństwie, Mazowszu..
Pani Zofia Boglewska-Hulanicka postanowiła ocalić od zapomnienia rodzinną historię i zebrała w swoich dwóch opublikowanych wspomnieniach (2015, 2024) informacje dotyczące rodziny – znane jej z relacji ustnych, dokumentów oraz własnych przeżyć. Jako strażniczka rodzinnej pieczęci zgromadziła domowe archiwum Boglewskich, które stara się w miarę możliwości uzupełniać.
Dużą niespodzianką dla Pani Zofii było odkrycie archiwaliów dotyczących jej przodków w naszym zasobie. Takie cegiełki do dziejów Boglewskich, jak też do historii blisko związanych z nimi Łuniewskich znajdują się w spuściźnie Tymoteusza Łuniewskiego (1847–1905) – ziemianina, etnografa, archeologa i społecznika, związanego przez większość swego życia z pograniczem Mazowsza i Podlasia. Szczególnego wzruszenia dostarczyło Pani Zofii pismo Komitetu Krzyża i Medalu Niepodległości z 1937 r. z informacją o odznaczeniu Medalem Niepodległości jej wuja Michała.
Okazuje się, że pomimo przeprowadzenia wielu archiwalnych kwerend cały czas można odnaleźć dokumenty, wnoszące nowe informacje do rodzinnej historii. Wielką radością dla archiwisty jest moment udostępnienia takiego zbioru, kiedy możemy zobaczyć emocje użytkownika dotykającego nieznanych rodzinnych papierów. K.S.