🇵🇱„Archiwa w Niepodległej. Stulecie archiwów państwowych 1919-2019”

W 2019 r. ukazała się książka: „Archiwa w Niepodległej. Stulecie archiwów państwowych 1919-2019” wydana przez Naczelną Dyrekcję Archiwów Państwowych (Warszawa 2019), pod redakcją naukową doktor Ewy Rosowskiej. Publikacja zawiera artykuły: Ireny Mamczak Gadkowskiej, „Powstanie i rozwój sieci archiwów państwowych i naczelnych organów archiwalnych w niepodległej Polsce”, Waldemara Chorążyczewskiego, „Polska myśl archiwalna okresu międzywojennego w powszechnym dyskursie archiwistycznym”, Władysława Stępniaka, „Archiwa polskie w latach 1918-1939 we współpracy międzynarodowej – problemy rewindykacji i nie tylko” i Marka Konstankiewicza, „Prawo archiwalne II Rzeczypospolitej”.
W drugiej części publikacji „Archiwiści, archiwa, archiwalia” znalazły się reprodukcje dokumentów i fotografii dotyczących historii archiwów państwowych, między innymi: dekret Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego z 7 lutego 1919 r. o organizacji archiwów państwowych i opiece nad archiwaliami oraz fotografie z Archiwum Akt Nowych, Archiwum Narodowego w Krakowie, Archiwum Państwowego w Lublinie, Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim, Archiwum Państwowego w Płocku, Archiwum Państwowego w Warszawie, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie.
Z zasobu PAN Archiwum w Warszawie wykorzystano fotografie z Materiałów Aleksego Bachulskiego, Materiałów Piotra Bańkowskiego, i Materiałów Witolda Suchodolskiego oraz ze Zbioru Fotografii. Z PAN Archiwum w Warszawie, Oddział w Poznaniu wykorzystano fotografie z Materiałów Kazimierza Kaczmarczyka.
M.C.