PAN Archiwum w Warszawie, Oddział Katowice: Nowe wystawy, spuścizny i publikacje.


Miło nam poinformować o kolejnych wydarzeniach w naszym Oddziale w Katowicach:
Od 3 lutego do 28 lutego w Gminnej Bibliotece Publicznej w Gaszowicach prezentowana była wystawa Materiały Henryka Mikołaja Góreckiego w Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie Oddziale w Katowicach (wystawa z 2016 roku). Scenariusz wystawy przygotował dr Mateusz Sobeczko. Wydarzenie było kolejnym wspólnym przedsięwzięciem Gminnej Biblioteki Publicznej w Gaszowicach oraz PAN Archiwum w Warszawie Oddziału w Katowicach.
W miesiącu marcu udało się również przejąć pierwszą część spuścizny prof. Sylwestra Fertacza, historyka zajmującego się historią XX wieku. Druga część spuścizny jest przygotowywana przez Pana Profesora do przekazania do naszego Archiwum.
W ostatnim czasie ukazała się również kolejna książka we współpracy naszego kolegi dr Mateusza Sobeczko pt. "Był naprawdę dobry". Działalność księdza Franciszka Blachnickiego w parafii świętego Jerzego w Rydułtowach, Katowice-Rydułtowy 2025, Wydanie II rozszerzone i poprawione. Współautorką publikacji jest mgr Patrycja Tomiczek. Celem publikacji jest przybliżenie postaci księdza Franciszka Blachnickiego, ze szczególnym uwzględnieniem rydułtowskiego epizodu w jego biografii. W publikacji opisano ateizację i laicyzację na Górnym Śląsku po II wojnie światowej, przedstawiono biogram księdza Blachnickiego, a także działalność w Rydułtowach, w tym przede wszystkim budowę „Domku Maryi” oraz groty, a także organizację i przebieg pierwszej oazy. W dalszej części publikacji znalazły się wspomnienia i wywiady z osobami, które miały okazję spotkać księdza Blachnickiego w swoim życiu lub były zaangażowane w jego dzieła – ze szczególnym uwzględnieniem etapu rydułtowskiego w jego biografii. Zamieszczono także cztery dokumenty źródłowe. Promocja książki odbędzie się w piątek 28 marca o godzinie 17.00 w Rydułtowskim Centrum Kultury "Feniks".
Fragment recenzji dr. hab. Kazimierza Miroszewskiego, prof. UŚ:
„Będzie z pewnością cennym dokumentem dla lokalnej społeczności i świadomości historycznej mieszkańców Rydułtów. Z pewnością spotka się również z zainteresowaniem historyków, w związku z oparciem pracy na rozległej kwerendzie archiwalnej. Publikacja jest ważnym opracowaniem naukowym, znacznie wzbogacającym naszą wiedzę na temat mniej znanego szerokiemu kręgowi odbiorców problemu początków działalności księdza Blachnickiego”.

