🌛✨ Noc Muzeów w Warszawie 2026 r. ✨🌛
Fotorelacja
W sobotę, 16 maja, miała miejsce doroczna Noc Muzeów w Pałacu Staszica, który odwiedziło tej nocy około 1700 osób. W Sali im. Stanisława Staszica największe zainteresowanie wzbudził – jak zawsze – koncert w wykonaniu Maryli Ochimowskiej-Teper i Anny Kornackiej, którym w tym roku towarzyszyła znakomita flecistka Beata Kierzkowska. Uatrakcyjnieniem tegorocznej Nocy Muzeów był zaprezentowany po raz pierwszy spektakl teatru „Maskarada”, do którego zaproszone zostały dzieci z widowni, oraz ciekawy wykład Bogusława Niemirki poświęcony Henrykowi Sienkiewiczowi i pokaz autografów noblisty na dokumentach przechowywanych w Archiwum Polskiej Akademii Nauk. Dopełnieniem programu była wystawa Archiwum PAN zadedykowana wybitnym członkom Towarzystwa Przyjaciół Nauk, pokaz rzeźb w brązie Jerzego Tepera i dwie prezentacje komputerowe z narracją Joanny Arvaniti. W Sali Okrągłego Stołu gromadzili się miłośnicy twórczości malarza Piotra Zemsty i wykładów Macieja Jasińskiego, który wystąpił w roli króla Jana III Sobieskirgo. Na antresoli dzieci i dorośli z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach z kaligrafii prowadzonych przez Barbarę Wiktorowską oraz podziwiali obrazy Pauliny Kopestyńskiej, która na życzenie gości rysowała ich portrety.
