Czcionka: A- A A+

Warszawski Piknik Archiwalny

Międzynarodowy Dzień Archiwów

09-06-2020 | Piknik archiwalny

Międzynarodowy Dzień Archiwów jest świętowany w różnych formach, w różnych krajach..

Czytaj więcej

Relacja z Jubileuszowego X Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2019 r.

14-06-2019 | Piknik archiwalny

Jubileuszowy X Warszawski Piknik Archiwalny, Odbył się 8 czerwca 2019 r. Relacja z Pałacu Staszica: To już dziesięć lat jak narodził się nasz Piknik i jak to u niemowląt bywa po narodzeniu był malutki, wątlutki i nieśmiało dawał znać o sobie światu, że właśnie przybył. Nowina ta została przyjęta pozytywnie, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie, sympatię i uznanie , tak...

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 2

10-07-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na drugą fotorelację z ostatniego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 1

18-06-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na pierszą częsć fotorelacji z IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

VIII Warszawski Piknik Archiwalny

10-06-2017 | Piknik archiwalny

Tegoroczne hasło „Skarby Archiwów” pozwoliło rozwinąć skrzydła wszystkim uczestniczącym instytucjom. Każda z nich miała czym się chwalić i wybór był przebogaty. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Pałacu Staszica.

Czytaj więcej

VII Warszawski Piknik Archiwalny

11-06-2016 | Piknik archiwalny

Siódmy Warszawski Piknik Archiwalny wyraźnie już ustalił kurs na cel, którym jest osiągnięcie pierwszej dziesiątki imprez piknikowych. To już niedaleko, za nami ¾ drogi ! Każda nowa edycja przynosi nowe doświadczenia, niespodzianki różnego typu, wzruszenia, emocje

Czytaj więcej

VI Warszawski Piknik Archiwalny

13-06-2015 | Piknik archiwalny

Szósty Warszawski Piknik Archiwalny przechylił szalę i przyjął kierunek ku organizacji kolejnych, zmierzających ku pierwszej dziesiątce imprez piknikowych. Każdy rok daje nam nowe doświadczenia, refleksje,  małe zwycięstwa  i  małe porażki - ale umacnia nas także w przekonaniu, że idziemy słuszną drogą.

Czytaj więcej

V Warszawski Piknik Archiwalny

14-06-2014 | Piknik archiwalny

Tym razem program w całości został poświęcony Warszawie. Chęć uczestnictwa zgłosiło 30 najbardziej znanych warszawskich instytucji kultury, nauki i oświaty. Jak co roku staramy się o udział osobowości ze świata kultury, nauki a nawet polityki.

Czytaj więcej

IV Warszawski Piknik Archiwalny

08-06-2013 | Piknik archiwalny

Nowa, tegoroczna, formuła pikniku archiwalnego, polegająca na „wyjściu” programu poza mury Pałacu Staszica i równoczesnej realizacji jego punktów w kilku innych lokalizacjach miejskich, spowodowała nie lada wyzwanie dla jego organizatorów. Po raz pierwszy PAN Archiwum w Warszawie, inicjator i pomysłodawca Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, uzyskał nad piknikiem  patronat honorowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Czytaj więcej

III Warszawski Piknik Archiwalny

09-06-2012 | Piknik archiwalny

Prognozy pogody na tegoroczne pierwsze dni czerwca nie wyglądały optymistyczni - a szczególnie dotyczyło to piątku  i soboty 1 i 2 czerwca, czyli czasu gorących przygotowań i obchodów naszego III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. W tym roku Piknik przyjął charakter sportowy, ze względu  na odbywające się mistrzostwa EURO 2012, których Polska jest współgospodarzem.

Czytaj więcej

Historia

Inspiracją do organizacji Pikniku Archiwalnego był uroczyście obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów, przypadający corocznie 9 czerwca, a jego zamierzeniem zwrócenie uwagi i zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, w formie lekkiej i rekreacyjnej,  pracą archiwistów i ich szerokich możliwościach we współczesnym świecie.

Inicjatywę zorganizowania I Pikniku Archiwalnego podjęło Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszeniem Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.

I Piknik Archiwalny po raz pierwszy miał miejsce dnia 19 czerwca 2010 roku w Pałacu Staszica i zgromadził kilkunastu współorganizatorów, w postaci archiwów państwowych, kościelnych i uczelnianych, Biura Turystycznego Travpol, Galerii Steel Forest, Zespołu Szkół nr 18 i wielu innych osób, które swoim wysiłkiem i pracą  uświetniły tę imprezę.       

Zainteresowanie  pomysłem zorganizowania takiego pikniku  okazało się duże i widać było, że ludzie chętnie w nim uczestniczyli. Ukazały się  pozytywne recenzje w mediach i w wielu kręgach naukowo-kulturalnych.

Kolejne pikniki przybrały już nazwę „warszawskich” i swą formą i tematyką  zamierzają nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych w kraju i w stolicy.

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb