Czcionka: A- A A+

265 Rocznica Urodzin Stanisława Staszica

6 listopada 2020 r. obchodzimy 265 rocznicę urodzin Stanisława Staszica
 

PAN Archiwum w Warszawie corocznie celebruje 6 listopada - dzień urodzenia Stanisława Staszica, pomysłodawcy, sponsora i entuzjasty stworzenia budowli promującej naukę polską - czyli Pałacu Staszica. Sam Staszic jako polski działacz oświeceniowy, pionier spółdzielczości, pisarz polityczny i publicysta, filozof i tłumacz, wolnomularz, przyrodnik: geograf i geolog; ksiądz katolicki, był niezwykłą osobowością. Mówiono o Nim „niepokorny, błyskotliwy i stanowczy” - bo taki był i zawsze dążył do realizacji swoich celów. To postać nieprzeciętna i zaskakująca w różnorodności zainteresowań i działań. Polska zawdzięcza mu wiele inicjatyw, które do dnia dzisiejszego przetrwały i są rozwijane.

Na nas spoczywa obowiązek przypominania i obchodzenia urodzin fundatora, które w latach poprzednich posiadały uroczystą oprawę w postaci promocji wśród młodzieży, złożenia kwiatów i seminarium z wieloma autorytetami naukowymi, poświęconemu Jego postaci.
Pamięć i wdzięczność pozostaje jednak zawsze. Chociaż w tym roku możemy ją wyrazić tylko w tak ograniczonej formie, nie zapominajmy o tej nieprzeciętnej postaci jaką był Stanisław Staszic.
 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb