Czcionka: A- A A+

Zapraszamy na 27. Festiwal Nauki do Pałacu Staszica

23 września 2023 r. (sobota) o godz. 11:00 w Pałacu Staszica w Warszawie, Nowy Świat 72 / Sala im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
Zapraszamy na 27. Festiwal Nauki w Pałacu Staszica w Warszawie 🙂🎤📚📖
 
Festiwal Nauki oferuje cykl spotkań z naukowcami, którzy w przystępny sposób prezentują najnowsze osiągnięcia, metody badawcze oraz wyzwania na przyszłość.
Dzięki takim spotkaniom będzie można lepiej zrozumieć otaczający nas świat, a także dowiedzieć się, na jakie pytania nauka nie znalazła jeszcze odpowiedzi...
Nasza instytucja, PAN Archiwum w Warszawie od jedenastu lat organizuje imprezy festiwalowe.
W tym roku zapraszamy Państwa na dwa wykłady, które odbędą się 23 września 2023 r. (sobota) o godz. 11:00 w Pałacu Staszica w Warszawie, Nowy Świat 72 / Sala im. Marii Skłodowskiej-Curie.
 
Szczegóły wystąpień:
 
godz. 11.00
 
Nauki humanistyczne
Osoba wygłaszająca: dr hab. Hanna Krajewska
Tytuł: "Opowieść o Linie Böegli - szwajcarskiej podróżniczce, której podróż rozpoczęła w małej miejscowości pod Krakowem".
 
Opis:
Lina Böegli w latach 1892-1902 odbyła podróż dookoła świata - sama, bez pieniędzy. Rozpoczęła ją w Kwiatonowicach koło Gorlic. Z Brindisi popłynęła do Australii i dalej - przez Tasmanię, Nową Zelandię, Samoa, Hawaje, Kalifornię, Wschodnie Wybrzeże Stanów Zjednoczonych, Kanadę. Gdy po dziesięciu latach wróciła do Kwiatonowic, napisała książkę, która stała się bestsellerem w języku niemieckim, angielskim i polskim. Motorem podróży Liny była nieszczęśliwa miłość do polskiego oficera armii austro-węgierskiej, Juliusza Bijaka.
Wykład, któremu będzie towarzyszyła prezentacja prac malarskich Pauliny Kopestyńskiej, namalowanych specjalnie do powstającego komiksu opowiadającego historię życia naszej bohaterki.
 
godz. 12.00
 
Nauki humanistyczne
Osoba wygłaszająca: Katarzyna Słojkowska
Tytuł: "Mądry pisze dla zabawy, głupi czyta, bo ciekawy...” Inskrypcje, jako szczególne świadectwo historii Warszawy."
 
Opis:
Pomimo ogromnych zniszczeń, których doznała Warszawa w II wojnie światowej w przestrzeni miasta wciąż można znaleźć historyczne inskrypcje. Wiele z nich - o proweniencji wojskowej - jednoznacznie zaświadcza o przeszłości konkretnego miejsca, a także o zmiennych kolejach losów miasta i państwa polskiego. Są to najczęściej imiona i nazwiska, czy inicjały i daty. Niektóre inskrypcje wyróżniają się ze względu na długość zapisu i bardzo dobry stan zachowania.
 
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa pt.: „Warszawa, moja miłość”, przygotowana przez pracowników Archiwum PAN:
 
Opis:
Wystawa prezentuje materiał ikonograficzny zgromadzony w przeważającej mierze w Zbiorze Fotografii i Zbiorze Medali Archiwum PAN oraz w spuściznach polskich uczonych. Ekspozycja składa się z 15 plansz prezentujących warszawskie uczelnie, warszawskie towarzystwa naukowe, pomniki, kościoły, obiekty, sportowe, parki i zieleńce, a także zniszczenia powstańcze i stolicę już odbudowaną.
 
Do zobaczenia w najbliższą sobotę!🙂
 
Program 27. Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica w Warszawie:

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb