Czcionka: A- A A+

Kartki Świąteczne

„A pod choinką dobry święty,
Co ma brodzisko mleczne,
Podarki składa i prezenty
Dla dzieci, tych, co grzeczne.
Dzieci radują się szalenie
Wśród pisków i podskoków…
Szkoda, że Boże Narodzenie
Jest tylko raz do roku”

(Ludwik Jerzy Kern „Szkoda”)
 
W korespondencji Antoniego Żabki-Potopowicza (syg. III-258) znajduje się duża kolekcja świątecznych kartek pocztowych z lat 50-tych, 60-tych i 70-tych minionego wieku. Swoim szczególnym charakterem wyróżniają się projekty znanych i cenionych ilustratorów takich jak Jan Marcin Szancer, Maria Orłowska-Gabryś, Antoni Boratyński, Maria Mackiewicz, Józef Wilkoń. Są to urokliwe i nastrojowe ilustracje, których niepowtarzalny styl w dużym stopniu odbiega on dzisiejszego kanonu świątecznych pocztówek.
   
Na ten styl składają się takie elementy jak szczegółowość rysunku, dbałość o każdy drobiazg, tajemniczość, odwołania do polskiej tradycji. Na ilustracjach można zobaczyć krakowskiego kataryniarza, kolędników, dzieci w regionalnych strojach. Pojawiają się zwierzęta takie jak zające i ptaki leśne. Na jednym obrazku stajenka znalazła się w otoczeniu sosnowego lasu.
       
Nie zabrakło oczywiście świętej rodziny, św. Mikołaja i aniołów oraz motywów gwiazdy i choinki. Światło bijące z choinkowych lampek rozjaśnia nocne ciemności i nadaje ciepło wnętrzu wiejskiej chaty. Białe czapy śniegu pokrywają drzewa i dachy domów.
 
Ilustracje doskonale wprowadzają w klimat Świąt Bożego Narodzenia. Ich kontemplacja przywodzi na myśl czasy dzieciństwa pełne magii i nieograniczonej wyobraźni.
 
Pozostając w świątecznym nastroju, najlepsze życzenia pomyślności dla wszystkich Kolegów i Koleżanek po archiwalnym fachu, Użytkowników, Współpracowników i Sympatyków składają Dyrekcja i pracownicy PAN Archiwum w Warszawie. Niech Święta Bożego Narodzenia będą wyjątkowym czasem powrotu do wspomnień z lat dzieciństwa kiedy zdarzały się małe i duże cuda, pachniało babcinym ciastem, a pod choinką leżały prezenty zamówione u Świętego Mikołaja.

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb