Czcionka: A- A A+

Warszawska jesień archiwalna - Warszawa ma wiele twarzy

Konferencja Naukowa - Warszawa ma wiele twarzy
KONFERENCJA NAUKOWA

Warszawska jesień archiwalna - Warszawa ma wiele twarzy

20-21 listopada 2014 r., Warszawa

Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Instytut Pamięci Narodowej, Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych oraz Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie zapraszają do udziału w konferencji z cyklu Warszawska jesień archiwalna – Warszawa ma wiele twarzy, która odbędzie się 20–21 listopada 2014 r. w Warszawie.
Konferencja o charakterze archiwalno-historycznym adresowana jest do archiwistów, historyków, historyków literatury, kulturoznawców, socjologów oraz przedstawicieli innych dyscyplin, którzy interesują się zagadnieniami związanymi z Warszawą.
Warszawa na przestrzeni ostatnich dwustu lat podlegała rekonstrukcjom i dekonstrukcjom, traciła ciągłość ewolucji i zmieniała swoje oblicze, zachowując jednak tradycje ośrodka instytucji naukowych, kulturalnych i charakter centrum administracyjnego.
Dynamika przemian Warszawy naznaczona wielokrotnym zerwaniem kontynuacji rozwoju oraz współistnienie i wzajemne uzupełnianie się kontrastów kulturowych, społecznych, ekonomicznych są zjawiskami, które konferencja podejmuje w kontekście problematyki zachowania pamięci oraz współczesnej dyskusji i badań tradycji i tożsamości miejsca oraz jego mieszkańców.
Kierując zaproszenie do udziału w konferencji do historyków i archiwistów, varsavianistów i twórców portali gromadzących materiały do historii Warszawy, muzealników i konserwatorów oraz archiwów społecznych i instytucji kultury gromadzących w swoich zbiorach i kolekcjach materiały do dziejów miasta, organizatorzy mają nadzieję, że konferencja pozwoli na zarysowanie różnorodności miejsca i jego charakteru rozproszonej w obrazie, dźwięku i dokumencie, które składają się na mozaikę zmian i kontynuacji tradycji życia miejskiego, jego społeczeństwa, instytucji, obyczaju i kultury.
 
Organizatorzy planują ujęcie obrad konferencji w trzech blokach tematycznych:
1. Warszawa w archiwaliach
2. Warszawa artystyczna, literacka, muzyczna
3. Zachowanie pamięci – projekty edukacyjne, historyczne, portale varsavianistyczne
 
Osoby zainteresowane udziałem w konferencji w charakterze prelegenta proszone są o przesłanie propozycji swoich wystąpień do 30 września 2014 r. na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
Osoba i adres do korespondencji:
Anna Gruszczyńska
Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb