XX Festiwal Nauki w PAN Archiwum
Sprawozdanie z uczestnictwa Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie w XX Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica w Warszawie w dniu 1 października 2016 r.
W dniu 1 października 2016 r. PAN Archiwum w Warszawie wzięło udział po raz piąty w Festiwalu Nauki w Warszawie, podobnie jak w latach poprzednich w ramach spotkań weekendowych.
XX Festiwal Nauki powitaliśmy w pierwszą sobotę października w Pałacu Staszica, gdzie wraz z kilkoma innymi instytucjami PAN, w ramach reprezentowanych przez nich dziedzin nauki, przygotowane były spotkania, wystąpienia, prezentacje i wystawy.
W tym roku pogoda była nieco łaskawsza niż rok temu, ale intensywny remont frontowej elewacji budynku Pałacu, uwidaczniający się w tym momencie w formie rusztowań i siatek zabezpieczających mury, nie bardzo zachęcał do wejścia do środka. Pomimo to, zarówno wiszący wysoko na rusztowaniach baner festiwalowy, jak i plakaty i plansze programowe zewnątrz i wewnątrz budynku, spełniły znakomicie swoje zadanie i doprowadziły na spotkania tych, którzy już tu bywali na Festiwalach Nauki w poprzednich latach, albo mieli przekonanie, że właśnie warto w tym dniu tu przyjść.
Lokalizacja naszego Archiwum była, podobnie jak w ubiegłym roku w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, na I p., trochę na uboczu od innych sal. Staraliśmy się ułatwić odwiedzającym dotarcie do niej, tworząc w widocznym miejscu stoisko informacyjne, z czytelną grafiką i dyżurującymi w nim pracownikami Archiwum, co okazało się bardzo mile odbierane. Program spotkań weekendowych w całym Pałacu był reprezentowany przez siedem placówek Polskiej Akademii Nauk, a mianowicie : PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, PAN Archiwum w Warszawie i PAN Zakład Działalności Pomocniczej.
Program Archiwum składał się z sześciu wystąpień z ciekawymi prezentacjami, z wystawy i filmu. Tematyka wystąpień była celowo bardzo zróżnicowana, ale przez to wskazywała, jak szeroki jest wachlarz naszych działań i jakimi cennymi materiałami dysponujemy. Omawiane były losy Pałacu Staszica w okresie międzywojennym, zasady i przypadki pozyskiwania spuścizn naukowych i prywatnych, historia bibliotek przez wieki, sylwetka Fryderyka Jarosy´ego - aktora i konferansjera kabaretów przedwojennej Warszawy, incydenty i skandale dyplomatyczne w ostatnim stuleciu, a na koniec kulisy powstawania prezentowanej wystawy Warszawa moja miłość - która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wyjątkową perełką był także pokazany fragment filmu Aleksander Gieysztor życie i pasja, poświęcony wielkiemu uczonemu, historykowi, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku.
Ogólnie nie można było narzekać na frekwencję słuchaczy, a w pewnym momencie nawet trzeba było dostawić kilka rzędów krzeseł dla przybyłych osób, bo zabrakło miejsca.
Odczuwało się zainteresowanie ludzi tym wydarzeniem, zarówno młodych jak i starszych, rodziców z dziećmi i seniorów, warszawiaków i cudzoziemców. To były miłe rozmowy między wystąpieniami, komentarze, często pytania zadawane jeszcze po zakończonej prelekcji. Byli tacy, którzy bardzo wnikliwie analizowali wystawę i poświęcali temu dużo czasu.
Cieszy fakt, że możemy przygotowywać z roku na rok coraz inne tematy na Festiwal, atrakcyjne, mało znane, oparte na faktach i dokumentach, które wzbogacają naszą wiedzę i tą naukową i życiową– które sprawiają, że chce się wiedzieć więcej… i że ludzie na takie spotkania czekają!
Mamy nadzieję, że ci, co odwiedzili nas w tym roku, być może pojawią się tu również za rok i zachęcą do tego jeszcze swoich znajomych.
Jak zawsze gorąco zapraszamy i będziemy oczekiwać wszystkich zainteresowanych w pięknie odnowionych progach Pałacu Staszica !
Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie uczestniczyła również w Festiwalu Nauki w Jabłonnie.