Czcionka: A- A A+

XX Festiwal Nauki w PAN Archiwum

Sprawozdanie z uczestnictwa Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie w XX Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica w Warszawie w dniu 1 października  2016 r.

W dniu 1 października 2016 r.  PAN Archiwum w Warszawie wzięło udział po raz piąty w Festiwalu Nauki w Warszawie, podobnie jak w latach poprzednich w ramach spotkań weekendowych.

XX Festiwal Nauki powitaliśmy w pierwszą sobotę października w Pałacu Staszica, gdzie wraz z kilkoma innymi instytucjami PAN, w ramach reprezentowanych przez nich dziedzin nauki, przygotowane były spotkania, wystąpienia, prezentacje i wystawy.

W tym roku pogoda była nieco łaskawsza niż rok temu, ale intensywny remont frontowej elewacji budynku Pałacu, uwidaczniający się w tym momencie w formie rusztowań i siatek zabezpieczających mury, nie bardzo zachęcał do wejścia do środka. Pomimo to, zarówno wiszący wysoko na rusztowaniach baner festiwalowy, jak i plakaty i plansze programowe zewnątrz i wewnątrz budynku, spełniły znakomicie swoje zadanie i doprowadziły na spotkania tych, którzy już tu bywali na Festiwalach Nauki w poprzednich latach, albo mieli przekonanie, że właśnie warto w tym dniu tu przyjść.

 Lokalizacja naszego Archiwum była, podobnie jak w ubiegłym roku w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, na I p., trochę na uboczu od innych sal. Staraliśmy się ułatwić odwiedzającym dotarcie do niej, tworząc w widocznym miejscu stoisko informacyjne, z czytelną grafiką i dyżurującymi w nim pracownikami Archiwum, co okazało się bardzo mile odbierane. Program spotkań weekendowych w całym Pałacu był reprezentowany przez siedem placówek Polskiej Akademii Nauk, a mianowicie : PAN Ogród Botaniczny - CZRB w Powsinie, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, PAN Archiwum w Warszawie i PAN Zakład Działalności Pomocniczej.  

Program Archiwum składał się z sześciu wystąpień z ciekawymi prezentacjami, z wystawy i filmu. Tematyka wystąpień była celowo bardzo zróżnicowana, ale przez to wskazywała, jak szeroki jest wachlarz naszych działań i jakimi cennymi materiałami dysponujemy. Omawiane były losy Pałacu Staszica w okresie międzywojennym, zasady i przypadki pozyskiwania spuścizn naukowych i prywatnych, historia bibliotek przez wieki, sylwetka Fryderyka Jarosy´ego - aktora i konferansjera kabaretów przedwojennej Warszawy, incydenty i skandale dyplomatyczne w ostatnim stuleciu, a na koniec kulisy powstawania prezentowanej wystawy  Warszawa moja miłość - która wzbudziła ogromne zainteresowanie. Wyjątkową perełką  był także pokazany fragment filmu  Aleksander Gieysztor życie i pasja, poświęcony wielkiemu uczonemu, historykowi, którego 100-lecie urodzin obchodzimy w tym roku.

Ogólnie nie można było narzekać na frekwencję słuchaczy, a w pewnym momencie nawet trzeba było dostawić kilka rzędów krzeseł dla przybyłych osób,  bo zabrakło miejsca.

Odczuwało się zainteresowanie ludzi tym wydarzeniem, zarówno młodych jak i starszych, rodziców z dziećmi i seniorów, warszawiaków i cudzoziemców. To były miłe rozmowy między wystąpieniami, komentarze, często pytania zadawane jeszcze po zakończonej prelekcji. Byli tacy, którzy bardzo wnikliwie analizowali wystawę i poświęcali temu dużo czasu.

Cieszy fakt, że możemy przygotowywać z roku na rok coraz inne tematy na Festiwal, atrakcyjne, mało znane, oparte na faktach i  dokumentach, które wzbogacają naszą wiedzę i tą naukową  i życiową– które sprawiają, że chce się wiedzieć więcej… i że ludzie na takie spotkania czekają!

Mamy nadzieję, że ci, co odwiedzili nas w tym roku, być może pojawią się tu również za rok i zachęcą do tego jeszcze swoich znajomych.

Jak zawsze gorąco zapraszamy i będziemy oczekiwać wszystkich zainteresowanych w pięknie odnowionych progach Pałacu Staszica !

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie uczestniczyła również w Festiwalu Nauki w Jabłonnie.

pdf pobierz   Relacja z Festiwalu Nauki w Jabłonnie

pdf pobierz   Szczegółowy program XX. Festiwalu Nauki W PAN Archiwum

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb