Czcionka: A- A A+

VIII Warszawski Piknik Archiwalny

VIII Warszawski Piknik Archiwalny, 10 czerwca 2017 r.
Pałac Staszica, Muzeum Drukarstwa, Oddział Muzeum Warszawy

Relacja z Pałacu Staszica

W numerologii znacznie liczby osiem związane jest z przedsięwzięciami i ich sukcesem. Liczba ta jest uważana również za liczbę szczęśliwą, która jest symbolem nieskończoności i wieczności, reprezentuje ziemskie i niebiańskie energie.

Taka liczba widniała w nazwie tegorocznego Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, który odbył 10 czerwca, tuż po obchodach Międzynarodowego Dnia Archiwów, ustalonego na dzień 9 czerwca przez Międzynarodowa Radę Archiwów. Po raz ósmy ci, co lubią archiwa, szanują archiwa, korzystają z archiwów i interesują się ich działalnością, rozwojem i osiągnięciami, mogli podziwiać ich skarby na wystawach, prelekcjach, prezentacjach i na pokazach filmowych w Pałacu Staszica i Muzeum Drukarstwa - Oddziale Muzeum Warszawy, na Pradze.

Pogoda, wbrew zapowiadanym burzom i deszczom, okazała się bardzo przyjazna , a wiele innych zapowiadanych w bliskiej odległości zgromadzeń, nie miało wpływu na sympatyczną i pogodną atmosferę naszego pikniku. W większości program został stworzony przez stałą ekipę instytucji współorganizujących od wielu lat Piknik (niektóre nawet od początku), co stanowi niezaprzeczalną markę tej imprezy.

Jak zawsze Piknik rozpoczął się uroczystym powitaniem gości, w tym roku przez: Dyrektora PAN Archiwum w Warszawie, dr hab. Hannę Krajewską, Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych, dr Wojciecha Wożniaka i Pełnomocnika Dyrektora Zamku Królewskiego ds. Naukowych i Edukacyjnych, p. Pawła Tyszkę. Po krótkich przemówieniach Zespół The Warsaw Dixielanders przejął prowadzenie i oświadczył donośnym brzmieniem i rytmem wszem i wobec, że ósma edycja Pikniku stała się faktem.

Tegoroczne hasło „Skarby Archiwów” pozwoliło rozwinąć skrzydła wszystkim uczestniczącym instytucjom. Każda z nich miała czym się chwalić i wybór był przebogaty. Wspaniałe wystawy ze zbiorów specjalnych, z unikalną dokumentacją z zasobu: Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej, Archiwum Państwowego w Warszawie, Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Szkoły Głównej Handlowej, Archiwum Muzeum Narodowego w Warszawie, PAN Archiwum w Warszawie, Archiwum Prezydenta RP, Archiwum Sejmu, Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum, Archiwum Akt Nowych, czy Narodowego Archiwum Cyfrowego, przyciągały tłumy zainteresowanych. I nic dziwnego. Konstrukcja wystaw, ich układ , treść i kolorystyka były imponujące, o czym świadczy żywe i niekończące się zainteresowanie zwiedzających. Nie mniejszym powodzeniem cieszyły się eksponaty w gablotach, np. ordery i odznaczenia nadawane przez Prezydenta RP – z zasobu Archiwum Prezydenta, czy kolekcja prac Władysława Czarneckiego, wybitnego artysty plastyka i grafika, harcmistrza, ilustratora licznych książek harcerskich – z zasobu Muzeum Harcerstwa. Nie zawiodło, jak zawsze, od wielu już lat współpracujące z Piknikiem, Archiwum Polskiego Radia, którego atrakcyjny program jak zwykle zapewniał pełną salę publiczności.

W tzw. sali kinowej odbywały się pokazy materiałów filmowych z zasobu Filmoteki Narodowej i TVP3Warszawa. Prezentacji polskich filmów ery niemej, zaginionych, odnalezionych i zabezpieczonych, towarzyszył komentarz słowny przedstawiciela FN, mówiący o działaniach i sukcesach tej instytucji w przywracaniu tych filmów polskiej kulturze. Materiały Telewizyjnego Kuriera Warszawskiego z lat 50, 60 i 70-tych XX w., w audycjach z cyklu „Kronika Warszawy” wywoływały łezkę w oku.

Na Sali Lustrzanej duże zainteresowanie i oczekiwanie wzbudziło spotkanie z popularnym aktorem Arturem Barcisiem, znanym z serialu „Miodowe lata” i „Ranczo”, które przebiegło w bardzo sympatycznej i bezpośredniej atmosferze – uwieńczone miłym wpisem do Księgi Pamiątkowej PAN Archiwum w Warszawie.

Ponieważ formuła pikniku zapewnia nie tylko przyjemność dla umysłu, ale także relaks dla ciała i ducha, można było odwiedzić kiermasz książki i kilka stoisk upominkowych, wziąć udział w konkursie Salonu Toyota Marki, zaopatrzyć się w dobry miód i ekologiczne soki owocowe, a także skosztować domowych ciast - wykonanych przez młodzież z 63 Liceum im. L. Kossutha. Wewnątrz Pałacu Staszica można było posłuchać standardów jazzowych w wykonaniu zespołu młodzieżowego, również z tego liceum.

Równocześnie na drugim brzegu Wisły, na warszawskiej Pradze, nasz Piknik zadomowił się już od wielu lat w Muzeum Drukarstwa Oddziale Muzeum Warszawy. Można było tam zapoznać się z zespołem archiwaliów Stefana Szeppego, warszawskiego drukarza i właściciela drukarni „Estetyczna” (1937-1947), a także obejrzeć o nim film biograficzny, stworzony przez wnuka Christopha Shoeppe. Piknik trwał do późnych godzin popołudniowych i kończył się spokojnymi akcentami wspólnie i miło, spędzonego czasu, ciekawych odkryć i spotkań z ludźmi, z którymi nam po drodze: entuzjastów, archiwistów i miłośników historii i pamięci.

Czas biegnie szybko i za chwilę będziemy znowu umawiać się na piknik w Pałacu Staszica . To już niedługo, w przyszłym roku, w czerwcu, więc zapraszamy! Nasz sprzymierzeniec Mikołaj na cokole przed Pałacem trzyma Was za słowo!

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Program VIII Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Plakat

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb