Czcionka: A- A A+

Relacja z udziału PAN Archiwum w Warszawie na XXII Festiwalu Nauki

PAN Archiwum  w Warszawie po raz piaty uczestniczyło w Festiwalu Nauki, który świętowaliśmy podwójnie, najpierw w PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie w dniu 22 września br., a następnie w  Pałacu Staszica w dniu 29 września br.

Przez dwie weekendowe soboty, w czasie  kiedy w Warszawie królowała nauka i wszystkie związane z nią instytucje szalały żeby przyciągnąć, zadowolić i zachwycić publiczność, nasze Archiwum mogło się pochwalić ciekawymi i różnorodnymi programami. W Jabłonnie prezentowana była wystawa pt. „Botanicy niepodległej Polski”, a także warsztaty sztuki liternictwa dla dzieci i młodzieży (kaligrafia, malowanie liter różnymi technikami, pisanie gęsim piórem, stalówką patykiem lipowym), które  wzbudzały duże zainteresowanie, zarówno młodych jak i starszych, którzy odwiedzili pałacowe wnętrza Domu Zjazdów w Jabłonnie.

Tydzień później XXII  Festiwal Nauki gościł w Pałacu Staszica, gdzie nasze Archiwum wraz z innymi jednostkami PAN prezentowało swoje programy festiwalowe, pełne zaskakujących i intrygujących  tematów wystaw i wykładów, na które również przybyła spora rzesza zarówno stałych bywalców jaki nowych miłośników nauki. W Pałacu wszystkie wykłady z naszego Archiwum  wzbudzały duże zainteresowanie i  zgromadziły swoją wybraną  publiczność, która przychodziła na konkretny temat  i godzinę. Tematyka była bardzo różnorodna, zarówno historycznie jak i społecznie - a dotyczyła królowej Bony i jej dzieci,  Kresów i ich wpływowi na kształtowanie  II Rzeczypospolitej, postaci wielkiej uczonej polskiej Marii Skłodowskiej-Curie i jej sławnych znajomych, a była także bardziej współczesna,  omawiająca afery i skandale w sporcie w Polsce i na świecie. Wykładom towarzyszyła wystawa poświęcona Marii Skłodowskiej-Curie, pełna bogatej dokumentacji fotograficznej i aktowej, o wyjątkowej szacie graficznej, która potwierdzała wiadomości omawiane w wykładzie.

Elementem rozrywki i relaksu naszego festiwalowego programu był film ukazujący migawki z kilku ostatnich lat organizowanego przez nasze Archiwum, od 2010 roku, Warszawskiego Pikniku Archiwalnego.  Film ten potwierdza, że archiwistyka,  historia i  edukacja  są sobie zawsze bliskie i we współpracy z innymi instytucjami mogą dawać wspaniałe efekty.

Jeśli Państwo byli obecni na naszych spotkaniach to dziękujemy za udział, jeśli mieliście być a nie udało się to, żałujcie, a jeśli  nie zdecydowaliście się,  to zapraszamy w przyszłym roku, zawsze pod koniec września.  Czekamy na Państwa  !

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb