Czcionka: A- A A+

Wystawa "Znani nieznani Polacy"

Wystawa Znani nieznani Polacy wchodzi w skład  cyklu przedsięwzięć zatytułowanych Polacy światu, realizowanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych we współpracy z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Na wystawie składającej się z 20 różnokolorowych plansz prezentujemy niezwykłe dokonania wybitnych Polaków, sławnych, docenianych i podziwianych na świecie, a zupełnie nieznanych lub zapomnianych w Polsce.

Są wśród nich polscy badacze Syberii, odkrywcy Bajkału, geolodzy penetrujący ziemie Azji, budowniczowie mostów, linii kolejowych, dróg, portów w USA, Kanadzie, Peru czy Ekwadorze, wizjonerzy, architekci nadający kształt miastom Gruzji, Ukrainy, Azerbejdżanu czy miasta-państwa Singapuru, prekursorzy, np. profesjonalnej  fotografii w Skandynawii, przemysłowej produkcji zegarków w Szwajcarii, etnografowie w Słowenii, Macedonii, dalekiej Mongolii czy Australii, misjonarze i lekarze, np. Chinach i Japonii, wędrowcy, badacze nieznanych, trudno dostępnych obszarów Antarktyki i Afryki, wynalazcy. Trudno znaleźć taką dziedzinę aktywności człowieka na świecie, w której nie ma śladów działalności Polaków. Celem ekspozycji jest przybliżenie dokonań naszych wielkich rodaków, którzy zasłużyli sobie przecież na miejsce w naszej pamięci i sercach.

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb