Czcionka: A- A A+

Relacja z rocznicy urodzin Stanisława Staszica

W dniu 6 listopada  br. PAN Archiwum w Warszawie  po raz kolejny obchodziło uroczyście  w Pałacu Staszica  263 rocznicę urodzin Stanisława Staszica, wybitnego przedstawiciela polskiego Oświecenia i polskiej nauki oraz patrona siedziby naszego Archiwum.

Obchody tej rocznicy rozpoczęły się tradycyjnie  złożeniem kwiatów pod popiersiem jubilata i  patrona Pałacu. W uroczystości uczestniczyli  przedstawiciele Dyrekcji PAN  Archiwum w Warszawie  i PAN Zakładu Działalności Pomocniczej, pracownicy tych jednostek oraz licznie zgromadzona młodzież z dwóch Liceów warszawskich (CLV LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania Warszawskiego i XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie) oraz  przedstawicielka młodzieży z Niepublicznego Gimnazjum  im. St. Staszica w Ciechocinku. Program dotyczył oczywiście osoby Stanisława Staszica, wybitnej postaci swoich czasów o której była mowa z różnych perspektyw i ocen, ale także jako o zwykłym człowieku i jego zaletach,  wadach i słabościach. Dużym zainteresowaniem cieszył się wykład przedstawicieli Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych, którzy opowiadali o osobie Stanisława  Staszica, prezentowanego wielokrotnie na znaczkach i banknotach emitowanych przez PWPW, a także o całym procesie produkcji banknotów, jego tajnikach, przy szerokiej gamie tematycznej.

W kolejnym punkcie programu, dzięki uprzejmości Archiwum Polskiego Radia,  udostępniona została audycja  z cyklu „ Na historycznej wokandzie – Stanisław Staszic ”. W audycji tej  toczyła się dyskusja na temat Staszica,  prowadzona  przez dwóch znanych historyków -  z których jeden był jego  oskarżycielem, a drugi obrońcą.  Audycja ta okazała się  kopalnią dodatkowej  wiedzy o jubilacie,  rzadko   spotykanej w  opracowaniach i wydawnictwach naukowych, ale nie umniejszającej jego osiągnięciom i zasługom.

W drugiej części programu, nieco lżejszej, młodzież z wymienionych szkół prezentowała się w popisach wokalnych, występach słowno-muzycznych oraz  osiągnięciach naukowych i sportowych  swojej szkoły.

Wszystkie propozycje były gorąco oklaskiwane i świadczyły o dużym zaangażowaniu, zdolnościach, wyobraźni i pozytywnych działaniach  młodych ludzi, które przeradzają się w sukcesy.

Ostatnim  akcentem spotkania  była degustacja tortu urodzinowego (który prezentował się i smakował wspaniale !) , podczas której można było jeszcze skomentować  obejrzany program, pogadać ze starymi znajomymi, poznać nowe  towarzystwo, albo oddać się po prostu delektowaniu słodkiego deseru.

W przyszłym roku Staszic będzie starszy jeszcze o rok, a my archiwiści tez będziemy o tym pamiętać !

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb