Czcionka: A- A A+

Warszawski Piknik Archiwalny

 Już jutro! 12 Piknik Archiwalny!

10-06-2022 | Piknik archiwalny

Sobota 11.06.2022 r. godz. 11:00 Pałac Staszica w Warszawie

Czytaj więcej

Patronaty 12 Pikniku Archiwalnego

08-06-2022 | Piknik archiwalny

,

Czytaj więcej

Zapraszamy na 12 Piknik Archiwalny!

01-06-2022 | Piknik archiwalny

11.06.2022 r. (sobota) 11:00-17:00

Czytaj więcej

Międzynarodowy Dzień Archiwów

09-06-2020 | Piknik archiwalny

Międzynarodowy Dzień Archiwów jest świętowany w różnych formach, w różnych krajach..

Czytaj więcej

Relacja z Jubileuszowego X Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2019 r.

14-06-2019 | Piknik archiwalny

Jubileuszowy X Warszawski Piknik Archiwalny, Odbył się 8 czerwca 2019 r. Relacja z Pałacu Staszica: To już dziesięć lat jak narodził się nasz Piknik i jak to u niemowląt bywa po narodzeniu był malutki, wątlutki i nieśmiało dawał znać o sobie światu, że właśnie przybył. Nowina ta została przyjęta pozytywnie, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie, sympatię i uznanie , tak...

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 2

10-07-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na drugą fotorelację z ostatniego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

IX Warszawski Piknik Archiwalny - Fotorelacja cz. 1

18-06-2018 | Piknik archiwalny

Zapraszamy na pierszą częsć fotorelacji z IX Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Czytaj więcej

VIII Warszawski Piknik Archiwalny

10-06-2017 | Piknik archiwalny

Tegoroczne hasło „Skarby Archiwów” pozwoliło rozwinąć skrzydła wszystkim uczestniczącym instytucjom. Każda z nich miała czym się chwalić i wybór był przebogaty. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Pałacu Staszica.

Czytaj więcej

VII Warszawski Piknik Archiwalny

11-06-2016 | Piknik archiwalny

Siódmy Warszawski Piknik Archiwalny wyraźnie już ustalił kurs na cel, którym jest osiągnięcie pierwszej dziesiątki imprez piknikowych. To już niedaleko, za nami ¾ drogi ! Każda nowa edycja przynosi nowe doświadczenia, niespodzianki różnego typu, wzruszenia, emocje

Czytaj więcej

VI Warszawski Piknik Archiwalny

13-06-2015 | Piknik archiwalny

Szósty Warszawski Piknik Archiwalny przechylił szalę i przyjął kierunek ku organizacji kolejnych, zmierzających ku pierwszej dziesiątce imprez piknikowych. Każdy rok daje nam nowe doświadczenia, refleksje,  małe zwycięstwa  i  małe porażki - ale umacnia nas także w przekonaniu, że idziemy słuszną drogą.

Czytaj więcej

V Warszawski Piknik Archiwalny

14-06-2014 | Piknik archiwalny

Tym razem program w całości został poświęcony Warszawie. Chęć uczestnictwa zgłosiło 30 najbardziej znanych warszawskich instytucji kultury, nauki i oświaty. Jak co roku staramy się o udział osobowości ze świata kultury, nauki a nawet polityki.

Czytaj więcej

IV Warszawski Piknik Archiwalny

08-06-2013 | Piknik archiwalny

Nowa, tegoroczna, formuła pikniku archiwalnego, polegająca na „wyjściu” programu poza mury Pałacu Staszica i równoczesnej realizacji jego punktów w kilku innych lokalizacjach miejskich, spowodowała nie lada wyzwanie dla jego organizatorów. Po raz pierwszy PAN Archiwum w Warszawie, inicjator i pomysłodawca Warszawskiego Pikniku Archiwalnego, uzyskał nad piknikiem  patronat honorowy Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Czytaj więcej

III Warszawski Piknik Archiwalny

09-06-2012 | Piknik archiwalny

Prognozy pogody na tegoroczne pierwsze dni czerwca nie wyglądały optymistyczni - a szczególnie dotyczyło to piątku  i soboty 1 i 2 czerwca, czyli czasu gorących przygotowań i obchodów naszego III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego. W tym roku Piknik przyjął charakter sportowy, ze względu  na odbywające się mistrzostwa EURO 2012, których Polska jest współgospodarzem.

Czytaj więcej

II Warszawski Piknik Archiwalny

11-06-2011 | Piknik archiwalny

II Warszawski Piknik Archiwalny rozpoczął się o godz. 10.30 w holu głównym Pałacu Staszica,  gdzie p. dr Hanna Krajewska, Dyrektor Polskiej Akademii  Nauk Archiwum w Warszawie, powitała serdecznie  pierwszych przybyłych gości i  zaprosiła do odwiedzenia  zabytkowych wnętrz  oraz  dziedzińca Pałacu.

Czytaj więcej

Relacja z Pikniku Archiwalnego w Kronice Sejmowej

10-08-2010 | Piknik archiwalny

W najnowszej Kronice Sejmowej ukazała się relacja z Pikniku Archiwalnego.Zapraszamy do lektury!

Czytaj więcej

I Warszawski Piknik Archiwalny

19-06-2010 | Piknik archiwalny

To był pierwszy w dziejach Pałacu Staszica Piknik Archiwalny. Pogoda, przekornie, po kilku słonecznych i upalnych dniach straciła humor i sobotni poranek 19 czerwca przywitał nas, zapowiedzianymi zresztą przez meteorologów, lekkimi opadami deszczu i rześkim powietrzem. Od wczesnych godzin porannych trwał już ruch we wnętrzu Pałacu, a także na jego dziedzińcu.

Czytaj więcej

Historia

Inspiracją do organizacji Pikniku Archiwalnego był uroczyście obchodzony od 2007 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów, przypadający corocznie 9 czerwca, a jego zamierzeniem zwrócenie uwagi i zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, w formie lekkiej i rekreacyjnej,  pracą archiwistów i ich szerokich możliwościach we współczesnym świecie.

Inicjatywę zorganizowania I Pikniku Archiwalnego podjęło Polskie Towarzystwo Archiwalne wraz z Archiwum Polskiej Akademii Nauk, Stowarzyszeniem Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszeniem Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości.

I Piknik Archiwalny po raz pierwszy miał miejsce dnia 19 czerwca 2010 roku w Pałacu Staszica i zgromadził kilkunastu współorganizatorów, w postaci archiwów państwowych, kościelnych i uczelnianych, Biura Turystycznego Travpol, Galerii Steel Forest, Zespołu Szkół nr 18 i wielu innych osób, które swoim wysiłkiem i pracą  uświetniły tę imprezę.       

Zainteresowanie  pomysłem zorganizowania takiego pikniku  okazało się duże i widać było, że ludzie chętnie w nim uczestniczyli. Ukazały się  pozytywne recenzje w mediach i w wielu kręgach naukowo-kulturalnych.

Kolejne pikniki przybrały już nazwę „warszawskich” i swą formą i tematyką  zamierzają nawiązywać do aktualnych wydarzeń kulturalnych w kraju i w stolicy.

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb