Czcionka: A- A A+

Relacja z Jubileuszowego X Warszawskiego Pikniku Archiwalnego 2019 r.

Jubileuszowy X Warszawski Piknik Archiwalny,

Odbył się 8 czerwca 2019 r.

Relacja z Pałacu Staszica:

To już dziesięć lat jak narodził się nasz Piknik i jak to u niemowląt bywa po narodzeniu był malutki, wątlutki i nieśmiało dawał znać o sobie światu, że właśnie przybył. Nowina ta została przyjęta pozytywnie, a on sam zaczął zyskiwać coraz większe zainteresowanie, sympatię i uznanie , tak, że wkrótce jego towarzystwo stanowili ludzie, którzy zostali mu wierni po dziś dzień. Teraz to już spory 10-letni młodzik, coraz bardziej ciekawy świata i ludzi, z każdym rokiem bardziej wymagający i zachłanny, ale pewny swoich idei i wiernych przyjaciół.
Jubileusz dziesięciolecia Warszawskiego Pikniku Archiwalnego obchodziliśmy 8 czerwca br. we wnętrzach i otoczeniu Pałacu Staszica, tam, gdzie, tylko z wyjątkiem jednej edycji podmiejskiej, można go było spotkać przez dziewięć lat blisko daty 9 czerwca. Było dużo wzruszeń, oficjalnych przemówień, kwiatów, wręczania pamiątkowych medali i wspomnień. Oprócz zaproszonych gości z władz Polskiej Akademii Nauk, Urzędu Miasta st.Warszawy, oraz dyrektorów instytucji współorganizujących, przyjechali i brali udział w programie goście z Archiwum PAN i PAU z Krakowa i z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydziału Nauk Historycznych, Archiwistyki i Zarządzania dokumentacją. Z okazji jubileuszu odwiedził nas również król Jan Sobieski wraz z małżonką i damami dworu, z którymi mieliśmy okazję wysłuchać koncertu klawesynowego i obejrzeć tańce dworskie – przenosząc się w inną epokę historyczną. W organizacji jubileuszowej edycji wzięło udział 23 instytucje, z których ponad połowa jest wierna Piknikowi od samego początku. Patronatu udzielili nam w tym roku: Prezes PAN, prof. Jerzy Duszyński, Prezydent m.st. Warszawy, Rafał Trzaskowski, Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych dr Paweł Pietrzyk, a spośród mediów Polskie Radio S.A, TVP Historia, TVP Polonia, miesięczniki Mówią Wieki i Skarpa Warszawska, a także kanał o tematyce historycznej na You Tube Oblicza XX wieku.
Tegorocznym tematem były TAJEMNICE ARCHIWÓW, a więc to co jest schowane, niedostępne, niewyjaśnione, ale drogocenne i bardzo intrygujące. Z okazji jubileuszu stworzyliśmy wspólną wystawę, eksponowaną w Sali Lustrzanej, gdzie każda z współorganizujących instytucji mogła przedstawić na jednej z tablic najciekawsze materiały ze swojego zasobu (zdjęcia, dokumenty archiwalne, plakaty). Oczywiście, starym zwyczajem, w wielu innych salach była również okazja obejrzenia niezwykle ciekawych wystaw, które imponowały tematyką i bogactwem - zarówno na planszach jak i w gablotach. Było dużo stoisk informacyjnych, które udzielały profesjonalnych porad i oferowały bogaty wybór wydawnictw.
Po raz pierwszy zaprosiliśmy naszą publiczność do zwiedzania podziemi Pałacu Staszica, wraz z przewodnikiem - podczas których oprócz wysłuchania wręcz sensacyjnych informacji historycznych można było zapoznać się z wykopaliskami z dziedzińca Pałacu Staszica oraz dokumentami i medalami Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Zainteresowanie tym tematem przerosło nasze wyobrażenie, bo okazało się, że cztery grupy zwiedzających nie mogły pomieści wszystkich chętnych.
W tym roku nie było spotkania z gościem specjalnym na rzecz dwóch bardzo interesujących wykładów: o archeologii doświadczalnej, dynamicznie rozwijającej się dziedzinie, wspierającej poczynania naukowe i popularyzatorskie, a także o śladach krwi w Pałacu Staszica, czyli o świadectwie powstańczych walk. Oba cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności, a temu związanemu z Pałacem Staszica dodatkowo towarzyszyły wzruszenia, ponieważ okazało się, że na sali znajduje się naoczny świadek tych wydarzeń.
Było też różnorodnie muzycznie, bo można było posłuchać wspaniałego chóru Imprevisti, oraz koncertu wirtuoza gitary, a na zewnątrz budynku, od wielu lat towarzyszącego Piknikowi zespołu The Warsaw Dixielanders oraz energetycznego zespołu Rocking Therapy, występującego po raz pierwszy, który zdobył duże uznanie.
Na dziedzińcu również czekały atrakcje w postaci kolekcji minerałów z Muzeum Ziemi PAN, prasy drukarskiej z Muzeum Drukarstwa, a także gry planszowej, i monidła na stoisku Narodowego Archiwum Cyfrowego. Można było także dokonać zakupów w stoiskach oferujących soki i przetwory naturalne, a także biżuterię i ceramikę. Do dyspozycji zwiedzających były rozstawione zachęcająco leżaki, które ze względu na dynamicznie zmieniającą się aurę nie miały spodziewanego powodzenia.
Zgodnie z programem zakończenie Pikniku nastąpiło o godz. 17.00 spotkaniem wszystkich organizatorów na Sali Lustrzanej, gdzie podsumowując i ciesząc się wzajemnie wspólnym świętem czekała na wszystkich degustacja okazałego tortu z napisem: Vivat archiwiści ! Vivat wspólnych 10 lat !

Czekamy na następne jubileusze !

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb