Czcionka: A- A A+

II Warszawski Piknik Archiwalny

II Warszawski Piknik Archiwalny rozpoczął się o godz. 10.30 w holu głównym Pałacu Staszica,  gdzie p. dr Hanna Krajewska, Dyrektor Polskiej Akademii  Nauk Archiwum w Warszawie, powitała serdecznie  pierwszych przybyłych gości i  zaprosiła do odwiedzenia  zabytkowych wnętrz  oraz  dziedzińca Pałacu. Zaproszenie to  zostało  potwierdzone skocznymi dźwiękami kapeli kurpiowskiej z Kadzidła, której  obecność  od tej chwili słyszalna była przez cały czas trwania pikniku.

W zabytkowych salach, holach, antresolach  oraz na zewnątrz Pałacu Staszica  23 archiwa o różnorodnym profilu działalności, od archiwów państwowych, naukowych i uczelnianych, po archiwa kościelne, rządowe i wojskowe, a także kilku  działających przy znanych muzeach warszawskich, zaprezentowały skarby swoich zasobów, eksponowane w formie wystaw planszowych lub gablot. Wielu ekspozycjom towarzyszyły prezentacje multimedialne  dotyczące historycznej działalności danego archiwum lub wyjątkowo ciekawym materiałom archiwalnym.

Najbardziej prestiżowa sala Pałacu Staszica- Sala Lustrzana została zarezerwowana na prezentacje i prelekcje przedstawicieli  uczestniczących archiwów, którzy,  zgodnie z harmonogramem, w krótki i syntetyczny sposób przedstawiali swoją działalność. W holu głównym dużym powodzeniem cieszyły się wydawnictwa  instytucji naukowych, kulturalnych i historycznych- również współorganizatorów pikniku,  które można było  kupić,  a niektóre nawet otrzymać gratis. .

Tegoroczną nowością była sala kinowa - na parterze Pałacu przy holu głównym, gdzie odbywały się projekcje archiwalnych  filmów i nagrań dźwiękowych, udostępnionych przez Filmotekę  Narodową i Polskie Radio, a także  Muzeum Narodowe. Kroniki PAT, archiwalne filmy o Warszawie i stare piosenki z przedwojennych komedii  filmowych budziły  prawdziwą sensację. Dodatkowo program w  tej sali wzbogacały prelekcje o historycznej i aktualnej działalności Polskiego Radia, o  jego Archiwum i posiadanych zbiorach.

Każda przestrzeń na parterze i dwóch piętrach Pałacu Staszica była dokładnie wykorzystana po to, żeby przekazać możliwie najwięcej i najciekawszych  informacji  o historii naszego kraju, jego stolicy i ludziach, którzy pozostawili w  nim trwały ślad. Atmosfera wspomnień i teraźniejszości przeplatały się wzajemnie. Zwiedzający zadawali pytania, chwalili za wybraną tematykę i oprawę, czuli się usatysfakcjonowani tym, co zobaczyli. Wiele wpisów do Księgi Pamiątkowej  o tym świadczy…

Patronat medialny nad II Warszawskim Piknikiem  Archiwalnym objął Program 1 Polskiego Radia, w którym wielokrotnie informowano słuchaczy na antenie  o tej imprezie. Także TVP Info oraz prasa odnotowały w swoich programach i na szpaltach gazet ten fakt, wystawiając bardzo pozytywną opinię.

Dziedziniec zaplanowany był z myślą o relaksie - ale nie polegał on tylko  na ciekawych stoiskach handlowych i gastronomicznych, ale także na konkursach edukacyjnych dla dzieci i dorosłych, pokazach drukarstwa z możliwością samodzielnego drukowania, czy zdobyciu  wielu interesujących informacji o syrence warszawskiej. Nad dziedzińcem królował balon z logo Polskiego Radia, w powietrzu unosiły się dźwięki kapeli kurpiowskiej i zapachy domowych wyrobów kuchni  tego regionu.  Rzemieślnicy z Kadzidła prezentowali także swoje wyroby, zdradzając na oczach widzów tajemnice rzemiosła i nieprzeciętne talenty. Można było wziąć udział w degustacji  różnych gatunków win, albo piwa, a także skosztować  ciast domowej roboty oferowanych w  kawiarence archiwalnej.

Każdy mógł znaleźć na tym pikniku  coś, co mu sprawiło radość, wywarło wrażenie, pogłębiło wiedzę i sprawiło, że spędzenie czasu właśnie tutaj dało przekonanie, że warto było tu przyjść i nie był to czas stracony. Sami organizatorzy mieli okazję poznać się bliżej,  poznać wysiłek wspólnego działania i   satysfakcję z uzyskanych efektów, a przede wszystkim udowodnić sobie i innym, że razem można zrealizować  każde  przedsięwzięcie i  można to zrobić dobrze.

Ogółem w organizacji II Warszawskiego Pikniku Archiwalnego wzięło udział 180 osób, zaangażowanych w różnego typu działaniach,  które złożyły się na wspólny efekt, czyli II Warszawski Piknik Archiwalny.

Dorota Piętka-Hadała
Polska Akademia Nauk
Archiwum w Warszawie

Program Filmoteki Narodowej w II Warszawskim Pikniku Archiwalnym

plan 0

plan2 0

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb