Czcionka: A- A A+

III Warszawski Piknik Archiwalny

Prognozy pogody na tegoroczne pierwsze dni czerwca nie wyglądały optymistyczni - a szczególnie dotyczyło to piątku  i soboty 1 i 2 czerwca, czyli czasu gorących przygotowań i obchodów naszego III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego.

W tym roku Piknik przyjął charakter sportowy, ze względu  na odbywające się mistrzostwa EURO 2012, których Polska jest współgospodarzem. W piątek faktycznie było pochmurno i mokro, co nie ułatwiało przygotowań stanowisk na dziedzińcu, a także montowania tam jednej z wielu wystaw, które były wykonane specjalnie na tę uroczystość. Wzmożony ruch nie tylko na dziedzińcu, ale i wewnątrz Pałacu Staszica, w holach, salach i na schodach zapowiadał niecodzienne wydarzenie, które może mieć miejsce tylko raz w roku. I tak się stało.

W sobotę rano, 2 czerwca, w Holu Głównym Pałacu, Dyrektor Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie, Pani dr Hanna Krajewska oraz Dyrektor Naczelny Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowy, Pan prof. Władysław Stępniak, powitali wszystkich współorganizatorów, gości oraz pierwszych zwiedzających i zaprosili do wspólnego uczestnictwa w tym wielkim święcie archiwalnym. Fajerwerku barw i dźwięków dodała tej inauguracji obecność  regionalnego zespołu muzyczno-tanecznego z Łowicza, który swoim efektownym występem dał hasło do rozpoczęcia Pikniku. Piękne, kolorowe Łowiczanki i dorodni Łowiczanie towarzyszyli zwiedzającym z tańcem i śpiewem podczas trwania całego Pikniku.

Program, bardzo bogato i starannie przygotowany przez współorganizatorów (wśród których znalazło się wiele znanych archiwów, bibliotek, fundacji i muzeów) - zarówno od strony merytorycznej, jak i rozrywkowej, kusił swoimi propozycjami nawet najwybredniejszych. Wszędzie słychać było różnego rodzaju dźwięki, od sprawozdań i audycji sportowych, poprzez archiwalne nagranie radiowej gimnastyki porannej (przy którym ćwiczyła dzielna grupa zapaleńców), po piosenkarskie szlagiery o tematyce sportowej.

Dostojne i historyczne sale Pałacu Staszica gościnnie zapraszały do obejrzenia wielu fascynujących wystaw, ekspozycji w gablotach lub programów na monitorach, które, czasem wywołując łezkę w oku, przypominały sylwetki Polaków znanych i zasłużonych - zarówno tych, dla których sport był celem i pasją życia, jak i tych, którzy traktowali go jako relaks i rozrywkę. Sport królował we wszystkich salach Pałacu i dotyczył nie tylko ludzi, ale również słynnych wydarzeń i budowli sportowych, pucharów i medali oraz  pamiątek z kolekcji prywatnych.

Wszystkie instytucje, które zgłosiły chęć uczestnictwa w tegorocznym Pikniku, w wielu przypadkach, pomimo różnego profilu swojej działalności, przygotowały bardzo ciekawe oferty programowe, ściśle związane z ideą sportu oraz ludzi i zdarzeń z nim związanych oparte, tylko i wyłącznie, na dokumentach  z ich zasobu.

Bloki filmów i reportaży, udostępnione w dwóch salach, zapewniały wielogodzinną i pasjonującą rozrywkę przygotowaną  przez profesjonalistów z Filmoteki Narodowej, TVP i Polskiego Radia, a konkursy i spotkania „na żywo” ze sprawozdawcami sportowymi dopełniały plejadę atrakcji.

Dziedziniec Pałacu, pomimo niepewnej pogody, przyciągał gości widokiem ogromnego balonu oraz stoiska jednego z archiwów  warszawskich, a także punktów handlowych i regionalnych. Łowickie hafty, wycinanki i przysmaki kulinarne regionu cieszyły się dużym powodzeniem, a kawiarenka archiwalna wewnątrz budynku kusiła widokiem i zapachem domowych wypieków.

Piknik żył i rozbrzmiewał nie tylko emocjami sportowymi z ubiegłych lat, ale również radością i wiarą w przyszłe sukcesy sportowe, które nas czekają na EURO 2012.

W organizacji III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  wzięło udział 150 osób z 28 instytucji a szacunkowa liczba odwiedzających wyniosła ok. 2.000 osób. Wielką pomoc i wsparcie, zarówno pod względem lokalowym, administracyjnym i technicznym, jak co roku, otrzymaliśmy od Polskiej Akademii Nauk Zakładu Działalności Pomocniczej w Warszawie.

Cieszymy się, że nasza więź archiwalna zacieśnia się - i to z roku na rok w coraz większym gronie, a zapał do organizowania jeszcze lepszych, ciekawszych i już przez wiele osób oczekiwanych pikników archiwalnych rozpala się coraz bardziej.

Zatem zapraszamy w przyszłym roku, w czerwcu, do Pałacu Staszica, na NOWĄ CZWARTĄ EDYCJĘ WARSZAWSKIEGO PIKNIKU ARCHIWALNEGO !

Prezentujemy Państwu plakat tegorocznego Pikniku Archiwalnego.

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Plakat III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Zapraszamy do zapoznania się z programem III Pikniku Naukowego, który odbędzie się 2 czerwca w Pałacu Staszica w Warszawie.

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb