Czcionka: A- A A+

Regent Horthy w Polsce

Wizyta regenta Węgier admirała Miklósa Horthy’ego odbyła się w lutym 1938 r. Była to pierwsza jego wizyta w Polsce. Polacy zapraszali Horthy’ego jeszcze za życia Piłsudskiego, ale spotkanie nie doszło do skutku.

Wizyta rozpoczęła się 6 lutego i trwała pięć dni. Regentowi towarzyszył hr. Kálmán Kánya – minister spraw zagranicznych i syn István Horthy. Delegacja przyjechała dworskim pociągiem „Turan” . Dostojnemu gościowi gościnni Polacy na każdym kroku starali się uprzyjemnić pobyt . Wzdłuż linii kolejowej prowadzącej z Zebrzydowic do Krakowa węgierski pociąg pozdrawiały dzieci spędzone z okolicznych szkół. Pod Wawelem czekał prezydent Polski Ignacy Mościcki, minister spraw zagranicznych Józef Beck, marszałek Edward Rydz-Śmigły i inni dygnitarze. Zainteresowanie przyjazdem Węgrów było tak duże, że w Krakowie trzeba było wprowadzić bilety wstępu na udział w przejeździe ulicami delegacji węgierskiej. Wieczorem wydano na Wawelu bankiet na osiemset osób. Następnego dnia regent w towarzystwie polskiego prezydenta i ministra spraw zagranicznych odjechał swym luksusowym pociągiem do Białowieży na wielki polowanie, na którym zastrzelił sześć dzików.

Wreszcie przyszedł czas na Warszawę. Regent złożył wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, aby po serii rozmów z polskimi dygnitarzami wziąć udział w bankiecie na zamku królewskim. Następnego dnia Horthy odjechał do Budapesztu.

Sama wizyta nie zmieniała wiele we wzajemnych stosunkach. Węgrzy szukali partnera, który poprze rewizję granic węgierskich, a Polacy uzyskali jedynie zacieśnienie przyjaźni polsko-węgierskiej.

Opr. Izabela Gass

 Fotografia pochodzi ze zbiorów PAN Archiwum w Warszawie, Materiały Jana Dąbrowskiego.

Zdjęcie przedstawia parlament w Budapeszcie, 27.09.1935 r. Regent Horthy  (na mównicy),  prof. UJ - Jan Dąbrowski siedzi IV z lewej strony

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb