Czcionka: A- A A+

V Warszawski Piknik Archiwalny

Tym razem program w całości został poświęcony Warszawie. Chęć uczestnictwa zgłosiło 30 najbardziej znanych warszawskich instytucji kultury, nauki i oświaty. Jak co roku staramy się o udział osobowości ze świata kultury, nauki a nawet polityki. Przygotowywane są arcyciekawe wystawy, warsztaty, prezentacje, wykłady i bloki filmowe. Przed Pałacem Staszica planujemy występy zespołów muzycznych oraz degustacje potraw typowo warszawskich, a także miodów i czekolady. Będą stoiska firm piekarniczych, ciastkarskich i pamiątkarskich oraz wiele innych niespodzianek. Na dziedzińcu zagości Tajemniczy ogród, ze sprzedażą kwiatów, ziół i sadzonek. Zaprzyjaźnieni harcerze zadbają o nasze dobrye samopoczucie, angażując się w zadania porządkowe i organizacyjne, a także pomagając w czasie trwania terenowej gry miejskiej na szlaku Pikniku.

Pałac Staszica - Pałac Raczyńskich - Muzeum Gazownictwa
Stacja Uzdatniania Wody „Filtry” - Muzeum Drukarstwa
Teatr Kamienica

Relacja z Pałacu Staszica

To już pięć lat, a właściwie dopiero pięć lat, jak wystartowaliśmy po raz pierwszy z Piknikiem Archiwalnym w Pałacu Staszica. Wtedy jeszcze nie nazywał się „warszawski” i okupiony był ogromną tremą i brakiem doświadczenia w organizowaniu takiego przedsięwzięcia. Dzisiaj, już z pespektywy pięciu lat, świadomości zapotrzebowania na takie imprezy, a poza tym zżycia się i polubienia  ze współorganizatorami (niektórzy są od samego początku), możemy śmiało twierdzić, że warto było, jesteśmy rozpoznawalni i  ludzie na nas czekają. Staramy się rozszerzać kierunki i wykorzystywać narzędzia, jakimi są media i elektronika, ale także cenimy opinie i radę każdej napotkanej osoby, która interesuje się naszą działalnością.

Tegoroczna, piąta edycja Warszawskiego Pikniku Archiwalnego miała zdecydowanie szerszy - w porównaniu do jej poprzedniczek - zasięg lokalizacyjny i przestrzenny, co postawiło przed organizatorami ogromne wyzwanie skoordynowania wspólnych działań. W sześciu punktach miasta miał być realizowany program, opracowany i dostosowany czasowo i logistycznie przez instytucje współorganizujące Piknik tak, by odwiedzający z zainteresowaniem go śledzili, poświęcili swój czas świadomie i wynieśli  dużą dawkę satysfakcji. Już drugi raz Piknik „wyszedł” poza mury Pałacu Staszica i „usadowił się ” jeszcze w pięciu śródmiejskich lokalizacjach Warszawy: w Pałacu Raczyńskich, Muzeum Gazownictwa, Warszawskich Filtrach, Muzeum Drukarstwa i Teatrze Kamienica.

Przed Pałacem Staszica było gwarno i wesoło. Mikołaj Kopernik uśmiechał się i przytupywał w takt rytmicznych utworów dixielandowych, wykonywanych  już drugi raz na  Pikniku, przez zespół The Warsaw Dixielanders. Nam się jednak poszczęściło - co również świadczy o tym, że „wyższe sfery” nas akceptują. Było wiele atrakcyjnych stoisk znanych firm, z bardzo różnym asortymentem: począwszy od żywności, miodu z ekologicznej pasieki, płodów rolnych z ekologicznych terenów podwarszawskich, po pamiątki rękodzielnicze, biżuterię i ceramikę artystyczną, a także płyty i kapelusze. Nie zabrakło także kilku stoisk wydawniczych.

Program dziedzińca Pałacu zaplanowany był dużo wcześniej, kiedy nikt nie spodziewał się utrudnień zewnętrznych, związanych z robotami drogowymi i dojazdem od ulicy Świętokrzyskiej. Pomimo tych trudności, wspaniały program plenerowy, opracowany przez Towarzystwo Przyjaciół Warszawy i Agencję Turystyczną Warsaw Tour, z ogromnym wkładem dwóch centrów ogrodniczych, został zrealizowany, ale w dużo skromniejszym zakresie. Mimo to chętnych do zakupu kwiatów balkonowych i rabatowych, ziół i kiełków nie zabrakło. Na dziedzińcu odbywały się także niecodzienne warsztaty z hortiterapii, czyli leczenia roślinami ogrodowymi, a Towarzystwo Przyjaciół Warszawy pochwaliło się barwną i ładnie skomponowaną graficznie wystawą poświęconą ubiegłorocznym laureatom konkursu „Warszawa w kwiatach i zieleni.”

Wewnątrz Pałacu Piknik przybierał twarz naukowca, badacza i historyka, zaskakiwał ogromem ciekawego materiału fotograficznego, dokumentalnego i audiowizualnego. Wielu prelegentów z szacownych instytucji nauki i kultury opowiadało historie o ludziach, czasach i  zdarzeniach związanych z Warszawą i jej magią, których szczegóły drzemią w zasobach ich archiwów, muzeów, bibliotek i fundacji. Wystawy prezentowane w zabytkowych salach i wnętrzach Pałacu Staszica, przez swą wymowę tematyczną i konstrukcyjną, stanowiły w tym roku wyjątkowo silny i niezapomniany akcent. Archiwum Polskiego Radia, z unikatowymi archiwaliami dźwiękowymi i dokumentalnymi, a także z zaproszonym gościem w osobie Marka Niedźwiedzkiego, jak zwykle przykuwało wzrok, słuch i ciekawość wielu odwiedzających Piknik.

Na Pikniku można było zasięgnąć także bardzo wielu pożytecznych porad w sprawie prywatnych zbiorów, ich zabezpieczania i digitalizacji oraz możliwości przekazania do Archiwum Ośrodka KARTA, albo innego wybranego Archiwum.

Sala Lustrzana i sala kinowa Pałacu Staszica były zarezerwowane, tak jak w latach ubiegłych, do przeprowadzenia spotkań z zaproszonymi gośćmi, do wygłoszenia ciekawych referatów o tematyce archiwalnej oraz obejrzenia, udostępnionych przez Filmotekę Narodową oraz TVP Warszawa materiałów filmowych. Materiały te, pochodzące z zasobów powyższych instytucji były starannie wybrane i wyselekcjonowane  z przebogatych zasobów i przygotowane  tematycznie specjalnie na tegoroczny Piknik. Gościem specjalnym programu  na Sali Lustrzanej był w tym roku Emilian Kamiński, znany aktor, reżyser i dyrektor Teatru Kamienica, którego bezpośredniość w zachowaniu, a także ogromna charyzma aktorska, reżyserska i społeczna wzbudziła szczere zainteresowanie i zapewniła niemałą widownię.

W tym roku patronat honorowy nad Piknikiem objęła Prezydent Miasta Stołecznego  Warszawy, Hanna Gronkiewicz-Waltz, naukowy Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, a medialny Polskie Radio S.A, TVP Warszawa, TVP Historia, miesięczniki STOLICA i  Wiedza i Życie – za których wkład i promocję serdecznie dziękujemy !

Program trwał siedem godzin. Przebiegał dynamicznie i liczba zwiedzających osób zwiększała się z każdą godziną. Odczuwało się zainteresowanie tematem, częste włączanie się do dyskusji i zadawanie pytań zarówno w czasie prezentacji w salach, jak i wizytacji ekspozycji. Ostatnim punktem był koncert w wykonaniu  utalentowanej muzycznie młodzieży z Gminnego Ośrodka Kultury w Raszynie, która nie po raz pierwszy dawała pokaz w Pałacu Staszica – zarówno w przeszłości, jak i teraz  z dużym powodzeniem.

Słońce już zaczęło się powoli schylać, kiedy kończyliśmy program piknikowy w Pałacu Staszica, ale jeszcze ciągle było dużo osób zainteresowanych…

Pięcioletni jubilat pokazał wszystkim co potrafi, a z pewnością, w miarę przybywania mu lat rozbryka się na dobre. Będziemy śledzić co z Niego wyrośnie !

Dorota Piętka-Hadała

Dzięki uprzejmości Stolicy - Warszawskiego Magazynu Ilustowanego, możemy podzielić się z Państwem filmową relacją z piknikowych wydarzeń.

video   Relacja Stolicy z V. Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb