Czcionka: A- A A+

VII Warszawski Piknik Archiwalny

VII Warszawski Piknik Archiwalny, 11 czerwca 2016 r.
Pałac Staszica i Muzeum Drukarstwa w Warszawie, Oddział Muzeum Warszawy

Relacja z Pałacu Staszica


Siódmy Warszawski Piknik Archiwalny wyraźnie już ustalił kurs na cel, którym jest osiągnięcie pierwszej dziesiątki imprez piknikowych. To już niedaleko, za nami ¾ drogi ! Każda nowa edycja przynosi nowe doświadczenia, niespodzianki różnego typu, wzruszenia, emocje. W tym roku nie zabrakło niczego, zarówno w czasie kilu miesięcy poprzedzających Piknik, jak i w dniu premiery. Ekipa organizatorów jak zwykle zgrana, życzliwa, solidarna, ugruntowana silną, skrystalizowaną pasją. Tak pojmujemy zasadność naszych działań i przez to osiągamy sukcesy - czasem na przekór niespodziewanie zaistniałym sytuacjom. Tak było właśnie w tym roku, kiedy plac przed budynkiem Pałacu Staszica, obok pomnika Mikołaja Kopernika, upodobało sobie jako miejsce zbiórki kilka zgromadzeń protestujących pod różnymi hasłami. Obecność służb porządkowych i atmosfera napięcia nie były sprzymierzeńcami naszego Pikniku. Stoiska handlowe, z atrakcyjnymi towarami i pamiątkami, oraz kiermasz książek otrzymały polecenie ewakuacji. Grała tylko orkiestra - Zespół The Warsaw Dixielanders, związany z Piknikiem od kilku lat, który swymi żywymi rytmami, mimo wszystko, zapraszał na sympatyczną i atrakcyjną imprezę do wnętrza Pałacu.

A tam, jak co roku, począwszy od holu głównego, przez antresole, w każdej z sal, moc ciekawych i fascynujących zdarzeń w postaci wystaw, wystąpień, prezentacji, wydawnictw.

Tegorocznym tematem byli Patroni warszawskich ulic i kobiety zasłużone dla stolicy. Mogliśmy na nich popatrzeć na planszach wystawowych, mogliśmy o nich posłuchać w czasie referatów i wystąpień, mogliśmy poczytać w książkach, wydanych i prezentowanych przez poszczególne instytucje w ich stoiskach. Program był bogaty i różnorodny, a temat z pewnością niewyczerpany - chociaż reprezentowany na naszym Pikniku przez wiele zasłużonych osób takich jak: Aleksander Gieysztor, Stefan Starzyński, Ludwik Krzywicki, Ignacy Jan Paderewski, Janusz Korczak, Stanisław Lorentz, Xawery Dunikowski, Józef Piłsudski, Jan Sobieski, Samuel Orgelbrand i in., a wśród kobiet: Irena Sendlerowa, Stanisława Wysocka, Irena Kwiatkowska, Zofia Nasierowska, Olga Małkowska, Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Długo by jeszcze wymieniać!

Zachwycały liczne wystawy, a wśród nich np: o życiu i geniuszu naukowym profesora Aleksandra Gieysztora, o profesorach Politechniki Warszawskiej, o syrence warszawskiej, o zasłużonych absolwentach Szkoły Głównej Handlowej, o ludziach zasłużonych dla Muzeum Narodowego, o posłankach i senatorkach II RP, o wybitnych postaciach środowiska harcerskiego. W tzw. sali kinowej, na parterze miały miejsce referaty i wystąpienia, a także materiały filmowe, otrzymane z Filmoteki Narodowej i Archiwum TVP3 Warszawa, które to instytucje, prawie od początku istnienia Pikniku, są jego współorganizatorami. W jednej z sal dawała się odczuć, jak zwykle, magia Polskiego Radia, gdzie czekało na odwiedzających wiele atrakcji, nagrań, ekspozycji i spotkań na żywo z aktorami, znanymi z anteny.

Wielkim wydarzeniem tegorocznego Pikniku było spotkanie z p. Krystyną Jandą, znaną i popularną aktorką filmową i teatralną, osobą o szerokiej i różnorodnej działalności oddanej dla kultury, z ogromną empatią do ludzi. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem i zgromadziło wielu wielbicieli, którzy mieli okazję zdobyć jej autograf.

Pomimo niesprzyjających okoliczności na zewnątrz Pałacu i straconych możliwości nabycia np. modnego kapelusza, biżuterii, pięknej ceramiki, miodu, czy zakupienia ciekawej książki, impreza trwała i udowodniła, że ma wiernych odbiorców i nigdy nie zawiedzie ich zaufania.

Bardzo ciekawy program piknikowy przygotowało również Muzeum Drukarstwa, Oddział Muzeum Warszawy, we własnej siedzibie na Pradze. Przewidywał on pokazanie prezentacji multimedialnej ukazującej dzieje firmy Samuela Orgelbranda i jego Synów, a także przykłady artefaktów związanych z firmą i jej działalnością. Ponadto przeprowadzono pokaz oryginalnych orgelbrandianów z tamtejszych zbiorów, m.in. unikatowy dokument archiwalny „Świadectwo” pracy zecera z 1848 roku z autografem Samuela Orgelbranda i pieczęcią jego drukarni. Uczestnicy spotkania mogli wytłoczyć druk okolicznościowy ze składu typograficznego na zabytkowej maszynie korektorskiej.

W tym roku patronat honorowy nad Piknikiem objął Prezes Polskiej Akademii Nauk, patronat naukowy Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych, patronat medialny: Polskie Radio S.A., TVP Historia, TVP Polonia, TVP 3 Warszawa i Magazyn STOLICA. Odwiedziło nas sporo przedstawicieli mediów, którzy robili wywiady i relacje filmowe, przekazywane sprawnie na anteny, w których udowadniały jak działania nasze są oczekiwane, atrakcyjne i warte uwagi. Pomagało nam wielu młodych ludzi z drużyn harcerskich, a także młodzież z 63 LO im. Lajosa Kossutha, mająca kilka własnych punktów w całym programie.

Pogoda tego dnia sprzyjała, chociaż poranny, chwilami trochę porywisty wiatr, zapowiadał nieoczekiwane utrudnienia. Ale ratowała nas pogoda ducha, która pozwoliła na zaplanowaną realizację programu i udzielając się wszystkim, goszczącym tego dnia w Pałacu Staszica, wytworzyła dobrą energię i serdeczną atmosferę, która nie opuszczała tych murów do końca Pikniku. Żałujcie ci, którzy nie byli, ale będziecie mogli naprawić ten błąd w przyszłym roku! Zaprogramujcie swoją pamięć o nas już dziś! Czekamy na Was!

oprac. Dorota Piętka-Hadała

zdjęcia: Marek Ciara, Marcin Osadowski

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Program VII Warszawskiego Pikniku Archiwalnego

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb