Czcionka: A- A A+

XVII Festiwal Nauki w PAN Archiwum

Sprawozdanie z  uczestnictwa Polskiej Akademii Nauk Archiwum w Warszawie w XVII Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica w dniu 28 września 2013 r.

Tegoroczny XVII Festiwal Nauki trwał w dniach od 20 do 29 września 2013 r. i zgromadził imprezy w 110 instytucjach naukowych Warszawy (ok.1000 spotkań), które odbywały się zgodnie z opracowanym programem głównym, w określonych miejscach, dniach i godzinach.

„Aktualnie Festiwal Nauki pokrywa prawie całe pole nauki – od nauk przyrodniczych i filozofii zaczynając, na naukach humanistycznych i nauce w sztuce kończąc”- tak twierdzi Dyrektor Naczelny  FN, Maciej Geller.
Po raz drugi placówki PAN, zlokalizowane w Pałacu Staszica  (i nie tylko) zgłosiły gotowość do uczestnictwa w XVII FN na terenie Warszawy. Wśród tych 10 placówek, do których należały:
- Instytut Badań Literackich
- Instytut Badań Ekonomicznych PAN
- Instytut Slawistyki PAN
- PAN Zakład Działalności Pomocniczej
- Towarzystwo Naukowe Prakseologii
- Instytut Filozofii i Socjologii PAN
- Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN
- Instytut Psychologii PAN
- Ogród Botaniczny PAN w Powsinie
 
znajdowało się PAN Archiwum w Warszawie, które w 2012 r. stało się  pomysłodawcą zorganizowania, na terenie Pałacu Staszica, mini Festiwalu Nauki, złożonego  z programów instytucji naukowych PAN,  rezydujących  w tym zabytkowym budynku.
 
PAN Archiwum w Warszawie, zaprezentowało swój program w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, w sali nr 126, na I p., gdzie przygotowało program złożony z warsztatów i  wykładów połączonych z prezentacjami oraz wystawy, dotyczących tematyki nie tylko typowo archiwistycznej, ale również historycznej, kulturalnej i poznawczej - z nutą dowcipu i lekkością formy. Były warsztaty dotyczące stworzenia prywatnego archiwum, opowieści o dawnym życiu w Warszawie, o jednej z najpiękniejszych budowli świata (indyjskim mauzoleum zwanym świątynią miłości), a także o Adolfie Hitlerze i Józefie Stalinie…na wesoło. Została przybliżona i przypomniana w formie wykładu, postać niesamowitego, o wszechstronnych zainteresowaniach pisarza, Józefa, Ignacego Kraszewskiego - a to wszystko odbywało się w obecności Mikołaja Kopernika, uznanego za „najlepszego ochroniarza” Pałacu Staszica, który spoglądał z tablic wystawy Jemu poświęconej.
 
Frekwencja odwiedzających salę M. Skłodowskiej-Curie dopisała tak, że chwilami brakło miejsc siedzących, a drzwi otwierały się nadal. Słuchacze wchodzili i zostawali, bo znając program byli ciekawi wystąpień i nie zawiedli się ! Ku zadowoleniu gospodarzy, zdecydowanie dała się zauważać wielopokoleniowość publiczności, która z autentycznym zainteresowaniem – od młodzieży nastoletniej, przez osoby dojrzałe, do seniorów, wsłuchiwała się  w treść  warsztatów i wykładów. Niektórzy specjalnie przyszli na wystawę i zostali na wykładach, a inni, co przyszli świadomie lub nieświadomie na wykład, zainteresowali się wystawą. Zadawali pytania, podchodzili po wykładzie, aby jeszcze coś dowiedzieć się lub poradzić.
Pogoda dopisała i humory też. Myślę, że ci co opuszczali po południu progi Pałacu Staszica byli usatysfakcjonowani pożytecznym  i przyjemnym spędzeniem czasu, okraszonym zyskaną wiedzą z wielu dziedzin, o której tak naprawdę na co dzień nie wszystko się wie…

Inne instytucje Akademii, prezentujące swoje programy podczas tegorocznego Festiwalu Nauki konkurowały między sobą, jak zawsze,  atrakcyjnością tematów i tytułów spotkań, które wprawiały w prawdziwą rozterkę przybyłą publiczność. Było nie lada sztuką lub wręcz niemożliwością, aby pogodzić równocześnie obecność na kilku równie interesujących spotkaniach, które kusiły tytułami i nazwiskami wykładowców. I tak będzie również za rok!
A więc wniosek nasuwa się sam: warto jest zawsze we wrześniu przychodzić na Festiwal Nauki w Pałacu Staszica, bo wtedy jest pewne, że tam nadarza się wyjątkowa okazja, aby coś dorzucić z cudzej wiedzy do swojej! Bo jak mówi przysłowie „Nie wstyd nie wiedzieć, lecz wstyd nie pragnąć swojej wiedzy uzupełniać”.
 
Dorota Piętka-Hadała

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Program XVII Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb