Czcionka: A- A A+

Relacja z 25. Festiwalu Nauki

         To był już dziesiąty Festiwal Nauki w Warszawie, który obchodziliśmy w Pałacu Staszica, a XXV, czyli srebrny jubileusz, od powołania go do życia.

Oprócz naszego Archiwum wzięły w nim udział inne placówki PAN, które znajdują się na terenie Pałacu, a mianowicie: Instytut Badań Literackich PAN, Instytut Filozofii i Socjologii PAN, Instytut Fizjologii i Żywienia Zwierząt PAN, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN i PAN Zakład Działalności Pomocniczej w Warszawie. Ze względu na obostrzenia związane z pandemią  koronawirusa zastosowana została możliwość   śledzenia niektórych wykładów w wersji on-line, która od dłuższego czasu stała się bardzo popularna i posiada  swoich zwolenników.

W programie PAN Archiwum w Warszawie jak zwykle staraliśmy się zaprezentować  zagadnienia ciekawe, mało znane i  podane w atrakcyjnej formie, uzupełniane prezentacjami nieznanych  zdjęć  i materiałów w formie slajdów. Można było z nich  zapoznać się  bliżej z takimi tematami jak:  kobiety z rodu Habsburgów -  znanej niemieckiej dynastii, historią Towarzystwa Przyjaciół Nauk oraz jego znakomitymi członkami oraz cennymi zbiorami tej szacownej organizacji, a także archeologią doświadczalną, czyli próbami rekonstrukcji zarówno obyczajów, kultury duchowej jak i materialnej naszych odległych przodków.

Frekwencja na salach nie była zbyt duża, bo i pogoda nie była zachęcająca, ale wiernych bywalców Festiwalu, mimo to, nie zabrakło. Programowi towarzyszyła wystawa, nawiązująca do wykładu poświęconego wybranym członkom TPN, z poczesnym miejscem dla jego prezesów, a także jedynej kobiecie, ubiegającej się o przyjęcie do Towarzystwa, Klementynie z Tańskich Hoffmanowej, która mimo swoich  niezaprzeczalnych zasług, nie dostąpiła zaszczytu wstąpienia w poczet jego członków.

Było nam miło gościć Państwa przez ten sobotni dzień w pięknych salach Pałacu Staszica, a szczególnie w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, gdzie od kilku już lat  czeka na Państwa ze swoim zawsze spektakularnym programem PAN Archiwum w Warszawie.

W tym samym dniu Archiwum  uczestniczyło również w obchodach jubileuszowych Festiwalu Nauki  we wnętrzach i na terenie  Domu Zjazdów i Konferencji PAN  Pałacu w Jabłonnie.

          Do zobaczenia za rok !

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb