Czcionka: A- A A+

XIX Festiwal Nauki w PAN Archiwum

XIX FESTIWAL NAUKI  w WARSZAWIE w dniach 19 - 27 września 2015 r.

Jest to coroczna impreza, trwająca 10 dni, odbywająca się w drugiej połowie września w Warszawie. Festiwal powstał, by popularyzować i promować naukę wśród szerokiej publiczności, widzów i słuchaczy. Będzie obejmował  w tym roku tysiąc pięćset imprez, w trakcie których naukowcy reprezentujący różne dziedziny i instytucje – szkoły wyższe, instytuty i towarzystwa naukowe, muzea – będą mieli szanse pokazać, czym się zajmują. Imprezy ogólnodostępne to: debaty główne, popołudniowe wykłady i warsztaty dla maturzystów, wieczorne kluby dyskusyjne i warsztaty, weekendowe spotkania z ludźmi i instytucjami naukowymi, imprezy dla dzieci.

PAN Archiwum w Warszawie bierze udział po raz czwarty w Festiwalu Nauki w Warszawie, w formie spotkań weekendowych, w dwóch odsłonach:

1.
w dniu 19-20 września 2015 r.  na terenie  PAN Domu Zjazdów i Konferencji w Jabłonnie, w godz. 10.00-16.00

PROGRAM w Jabłonnie:

Warsztaty

Jak powstaje dokument, pisanie gęsim piórem ze stalówką, pisanie na maszynie, pieczętowanie pism.

Prowadzą: Barbara Wiktorowska, Beata Wyszomirska, Anna Gruszczyńska, Małgorzata Wybieralska

Prezentacja Joanna Arvaniti

Skarby Archiwum PAN – źródło wiedzy i wzruszeń

Film

60–lecie ARCHIWUM PAN

Realizacja: Bartosz Borkowski

Wystawa

Tylko fotografie nie liczą się z czasem.

Autorstwo: Joanna Arvaniti i Anita Chodkowska,  projekt graficzny Maria Kaliszczuk-Donaj f-ma AMALKER

Konkurs z nagrodami.

oraz

2.
w dniu 26 września 2015 r, w Pałacu Staszica w Warszawie (siedziba PAN Archiwum w Warszawie), w sali im. Marii Skłodowskiej-Curie, w godz. 10.00-15.00

PROGRAM w Pałacu Staszica w Warszawie

Warsztaty

godz. 10.00-11.30
Wielkie pasje i rodzinne tajemnice ukryte w dokumentach, a zatem jak pozyskać  i opracować spuścizny po uczonych.
Katarzyna  Słojkowska, Jolanta Stasiak

Zasady i przypadki pozyskiwania spuścizn naukowych i prywatnych po uczonych, a także normy ich porządkowania, opracowywania i wykorzystywania do celów naukowych, dydaktycznych i  popularyzatorskich. Niespodziewane znaleziska i niebanalne załączniki.

Wykłady/Prezentacje

- godz. 11.40-12.30

Rapperswil – perła polskości na obczyźnie

Anna Gruszczyńska

W 1870 r. utworzono Muzeum Narodowe Polskie w zamku w Rapperswil, w Szwajcarii. Muzeum w czasie 145 lat istnienia przeżywało dramatyczne dzieje, które dzisiaj są jeszcze bardziej trudne niż na początku. W muzeum pracował  jako bibliotekarz Stefan Żeromski. Tu przechowywano serce Tadeusza Kościuszki.

- godz. 12.40-13.30

Wizjonerzy czy jasnowidze, czyli kto przewidział wybuch II wojny światowej

Bartosz Borkowski

Prezentacja sylwetek osób, które przewidziały wybuch największego konfliktu w dziejach ludzkości. Od europejskich mężów stanu i polityków, po wróżbitów i jasnowidzów.

- godz. 13.40-14.10

William Heerlein Lindley. Twórca sieci kanalizacji i wodociągów w Warszawie.

Marek Ciara

Sylwetka twórcy sieci kanalizacji i wodociągów warszawskich. Pierwsza woda oczyszczona w zbudowanej według jego projektu stacji filtrów popłynęła do mieszkańców Warszawy w 1886 roku. Materiały dotyczące powstania tej inwestycji zachowały się w spuściżnie inż. Adama Majewskiego, członka komitetu nadzorującego jej budowę - przechowywanej w zasobie PAN Archiwum w Warszawie.

- godz. 14.20-15.00

Drogi do niepodległości Wandy z Bagińskich Pisarkowej-Chaciewiczowej „Tamary” i jej rodziny.

Joanna Arvaniti

Opowieść o życiu Wandy z Bagińskich Pisarkowej-Chaciewiczowej „Tamary”, żołnierza Polskiej Organizacji Wojskowej, gorącej patriotki, odznaczającej się niezwykłym bohaterstwem i poświęceniem oraz członków jej najbliższej rodziny, na tle tragicznych losów Rzeczypospolitej. Historia oparta jest na rękopiśmiennych wspomnieniach z okresu I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej oraz opowieściach rodzinnych.


Wystawa

Drogi do niepodległości

Wystawa ukazuje nieustające dążenie kilku pokoleń Polaków do odzyskania niepodległości. Przedstawia jak Polacy przez 123 lata niewoli w różny sposób i na różnych frontach świata próbowali przywrócić niezawisłość zniewolonej Ojczyźnie – kontynuując działania i dążenia wolnościowe swoich przodków i marząc o ostatecznym zwycięstwie. Przedstawiony na planszach okres  zaczyna się od insurekcji kościuszkowskiej, przez czasy napoleońskie i Legiony Polskie Jana Henryka Dąbrowskiego, powstanie listopadowe, wielkopolskie, styczniowe, popowstaniowe zesłania na Syberię, aż prowadzą do I wojny światowej, Legionów Polskich i ostatecznie do odzyskania wolności 11 listopada 1918 roku.

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

Możliwość zapoznania się z wystawą  przez cały czas trwania programu PAN Archiwum w Warszawie (godz. 10.00-15.00)

 

Program III Warszawskiego Pikniku Archiwalnego  Program XIX Festiwalu Nauki w Pałacu Staszica

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb