Czcionka: A- A A+

Dziewczyny jak perły czyli Stypendia Rapperswilskie dla talentów z Ukrainy ??

Dziewczyny jak perły czyli Stypendia Rapperswilskie dla talentów z Ukrainy ??
Zajęcia plastyczne dla utalentowanych artystycznie uczennic z Ukrainy, prowadzone przez wybitną malarkę, Paulinę Kopestyńską w PAN Archiwum w Warszawie zbliżają się do wakacyjnej przerwy. Były tak owocne, że w październiku odbędzie się wystawa prac uczennic.
Będzie można zakupić powstałe na zajęciach rysunki oraz akwarele, wspierając dalszą edukację Anastazji Mikhailovej i Poliny Pivovar - stypendystek z Ukrainy, których marzeniem jest studiowanie w uczelniach artystycznych.
Przypomnijmy, że bezpłatne lekcje dla ukraińskich talentów, to inicjatywa Towarzystwo Rapperswilskie oraz Towarzystwo Polsko - Szwajcarskie / Société Pologne - Suisse ???? w Warszawie. Nawiązuje do idei stypendiów fundowanych uzdolnionym Polkom i Polakom przez centrum emigracyjne - Muzeum Polskie w Rapperswilu, w czasach trudnych dla Polski, po powstaniu styczniowym. Stypendyści rapperswilscy znakomicie przysłużyli się odbudowywaniu polskiej państwowości, po 1918 roku. Mamy nadzieję, że młodzież z Ukrainy zdobędzie w Polsce wiedzę i umiejętności niezbędne do tego, by odbudowywać swój kraj po zakończonej wojnie - mówi dyrektor PAN Archiwum w Warszawie, prezes obu stowarzyszeń - dr hab. Hanna Krajewska .
Inicjatywę warszawskich stypendiów dla ukraińskich talentów wsparło Biuro Edukacji m.st. Warszawy, na czele z zastępcą dyrektora Katarzyną Pienkowską Kaśka Pienkowska, organizując akcję informacyjną wśród młodzieży z Ukrainy przebywającej w Warszawie. Międzynarodowa organizacja Soroptimist International Warszawa, na czele z Jolantą Kunicką całkowicie pokryła koszty niezbędnych materiałów plastycznych.
Nasze stypendystki są bardzo pilne i utalentowane. Na zajęcia, które odbywały się we wtorki w Pałacu Staszica, przychodziły zawsze dobrze przygotowane, z wykonanymi pracami w ramach zadań domowych - podkreśla Paulina Kopestyńska - znakomita malarka, urodzona w Jakucji, która prowadzi warsztaty w ramach stypendiów. Praca z młodzieżą polegała na pokazywaniu wzorów, nauczaniu kompozycji i doskonaleniu technik plastycznych. Mówi, że dziewczyny mają talent, trzeba im pomóc i wesprzeć ich rozwój artystyczny. Chce kontynuować pracę z nimi w nowym roku szkolnym.
Anastazja Mikhailova (na załączonych zdjęciach w okularach) ma 18 lat. Pochodzi z Tarnopola. Przyjechała do Polski z mamą i młodszą siostrą, gdy zaczęła się wojna. Tata jest wojskowym, jest instruktorem i szkoli walczących na Ukrainie - mówi Anastazja. Maluje od dzieciństwa, marzy o tym, żeby dostać się na plastyczną uczelnię. Interesuje się grafiką komputerową i malarstwem. Uczyła się wcześniej w plastycznej szkole imienia Bojczukiv. Cieszy się, że może kontynuować w Polsce doskonalenie warsztatu, dzięki stypendium, o którym dowiedziała się z Facebooka podobnie jak jej koleżanka.
Polina Pivovar, druga ze stypendystek, ma 16 lat, pochodzi z Kijowa. Mieszka z babcią, mamą i siostrą w Warszawie. Tata został na Ukrainie, służy w wojsku - mówi. Już w wieku 11 lat uczyła się w szkole plastycznej. Mając 15 lat dostała się do liceum plastycznego na kierunek dizajn. Nadal uczy się na tym kierunku, on-line. A dzięki stypendiom w Warszawie, poszerza swoje umiejętności. Interesuje ją także grafika 3D, a najbardziej - sztuka konserwacji zabytków. Marzy o takiej specjalizacji, chce studiować na ASP.
Powodzenia!
To wielka radość, gdy można tak pomagać!
Embassy of Poland in Bern Embassy of Switzerland in Poland / Ambasada Szwajcarii w Polsce Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej/Посольство України у Польщі

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb