Czcionka: A- A A+

Noc Muzeów 2012 z Archiwum PAN

Już po raz piąty Pałac Staszica otworzył swoje podwoje dla uczestników Nocy Muzeów. Goście jak zwykle dopisali (odwiedziło nas około 3 tysięcy osób), ale trudno się dziwić, bo przewidziane były nie lada jakie atrakcje, a i pogoda nie zawiodła. Zakład Działalności Pomocniczej Polskiej Akademii Nauk przygotował na Noc Muzeów dla współpracujących z Archiwum PAN partnerów najpiękniejsze i najbardziej reprezentacyjne pomieszczenia.

W przekształconej na przedwojenną kawiarenkę sali Lustrzanej przedstawiło swój bogaty i urozmaicony program pt. Gdy radio w pokoiku gra Archiwum Polskiego Radia. Program obejmował wystawę poświęconą dziejom radia, budzący duże zainteresowanie konkurs z nagrodami dla dzieci, prezentacje multimedialne, pokaz mody retro z udziałem Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz” i spotkanie z dawnymi szlagierami stolicy. Ten ostatni punkt programu zgromadził najwięcej gości. W magicznie przywołanej atmosferze przedwojennej Warszawy można było posłuchać niezapomnianych piosenek w starych wykonaniach Mieczysława Fogga, Zofii Terné, Eugeniusza Bodo, Hanki Ordonówny czy Wiery Gran, opatrzonych ciekawym komentarzem historycznym, a koncert ubarwiła pięknym występem znakomita para taneczna ― Magdalena Wieteszka i Paweł Nassalski, dyplomowani instruktorzy tańca sportowego z warszawskiego Studia Tańca „Bodymovement”.

W sali im. Stanisława Staszica goście podziwiali dzięki pokazowi slajdów prace jednego z najstarszych i najwybitniejszych współczesnych malarzy europejskich Henryka Musiałowicza, autora między innymi poruszającego cyklu rysunków Ruiny Warszawy. Pokazowi towarzyszył koncert na flet i harfę.

Natomiast w sali im. Hugona Kołłątaja Galeria Sztuki „Steel Forest” zaprezentowała w sposób nowatorski i niekonwencjonalny sylwetki wybitnych przedstawicieli polskiej nauki i sztuki. Celem tej oryginalnej ekspozycji było pokazanie zwykle nieupowszechnianych zamiłowań jej bohaterów za pośrednictwem przedmiotów świadczących o ich pasjach zawodowych i o upodobaniach, np. muzycznych czy kulinarnych.

W 2012 roku przypada 25. rocznica śmierci, a w przyszłym roku 100. rocznica urodzin wspaniałej aktorki kabaretowej, piosenkarki, pianistki i kompozytorki Elżbiety Barszczewskiej, która całe swoje życie zawodowe i osobiste związała z ukochaną Warszawą. Sala Okrągłego Stołu została po brzegi wypełniona portretami, fotografiami, pamiątkami, biżuterią, pracami, obrazami i rysunkami aktorki, pochodzącymi z prywatnego archiwum jej krewnego Igora Strojeckiego, który przygotował również towarzyszącą ekspozycji interesującą prezentację multimedialną.

Archiwum Polskiej Akademii Nauk już tradycyjnie zaprosiło gości do sali 05 na cieszący się niesłabnącą popularnością wykład i pokaz multimedialny o burzliwych dziejach domu polskiej nauki.

Poza tym udostępniło szerokiej publiczności planszową ekspozycję Kobiety w nauce, wieńczącą Rok Marii Skłodowskiej-Curie.

Opuszczając gościnne wnętrza Pałacu Staszica, pełni wrażeń goście mogli podzielić się swoimi spostrzeżeniami w malowniczo usytuowanej w podcieniach Pałacu Staszica kawiarence PAN

Clubu i posłuchać koncertu Wielkiej Orkiestry Kameralnej.

Joanna Arvaniti

Program Nocy Muzeów 2012

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb