Czcionka: A- A A+

Noc Muzeów 2013 z Archiwum PAN

Mamy za sobą kolejną, szóstą już Noc Muzeów w Pałacu Staszica. Szkoda, że na następną taką imprezę trzeba będzie czekać cały długi rok. Wszyscy bowiem polubiliśmy tę magiczną noc z jej niepowtarzalną, niezwykłą atmosferą, zgiełkiem głosów gości przepływających przez pałacowe wnętrza, na co dzień pełne zadumy i powagi, w tę noc rozświetlone i gwarne. Odwiedziło nas w tym roku około 3,5 tysiąca osób.

Pierwsi zwiedzający pojawili się w pałacowym „przedsionku” jak zwykle dokładnie z wybiciem zegara i rozpoczęli nocną wędrówkę po domu nauki od sali 05 na parterze, gdzie wystawiono dzieła malarskie profesora Romana Sławińskiego, specjalisty w dziedzinie historii i etnologii Chin i Tajwanu, autora około 150 olejnych obrazów, eksponowanych na wystawach w Krakowie oraz w zbiorkach widokówek.

W Sali Lustrzanej królowało Archiwum Polskiego Radia, które przygotowało wyjątkowo urozmaicony program — był konkurs „dla dzieci i nie tylko”, wystawa, wywiady i wspomnienia (m.in. o pokochanej na nowo przez Polaków Annie German), prezentacja multimedialna, pokaz mody lat 50., 60. (Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Bluszcz”); nie zabrakło pięknego ekspresyjnego tańca (Magdalena Wieteszka i Paweł Nassalski reprezentujący Studio Tańca „Bodymovement”). Goście z ochotą włączyli się do wspólnego śpiewania przebojów lat 50. i 60. W sali Lustrzanej trudno było znaleźć siedzące lub chociażby stojące miejsce nawet na podłodze.

Wielbiciele talentu i urody Elżuni Barszczewskiej odwiedzali tłumnie salę Okrągłego Stołu, aby obejrzeć wystawę planszową, pokaz multimedialny, pamiątki rodzinne, rysunki i fotogramy jubilatki, która w tym roku obchodzi 100. rocznicę urodzin, i wysłuchać jak zwykle pasjonującego wykładu kuzyna aktorki Igora Strojeckiego. Goście z przyjemnością odpoczywali przy pięknym zabytkowym stole, szperając w bogato zgromadzonych i rozrzuconych w artystycznym nieładzie fotografiach artystki z różnych sztuk teatralnych i filmów.

Sala im. Hugona Kołłątaja gościła wybitnych przedstawicieli sztuki: profesora Stanisława Kulona uprawiającego rzeźbę monumentalną, ceramiczną i ceramikę, wybitnych malarzy — Zbigniewa Nowosadzkiego i Bartosza Frączka — oraz Adama Pociechę, mistrza grafiki, szczególnie akwaforty. Była to kolejna w Pałacu Staszica edycja ciekawej wystawy Autografy, która być może w przyszłości doczeka się wydania książkowego. Oglądanie filmów i slajdów osłodził gościom gigantyczny tort ufundowany przez Zakład Działalności Pomocniczej PAN, mistrzowsko wykonany przez bydgoską cukiernię „Sowa”, cieszącą się od lat niezmiennym uznaniem fachowców z branży cukierniczej oraz amatorów słodkości.

Ostatnim przystankiem na trasie miłośników majowego spaceru po pałacowych wnętrzach była Sala Marii Skłodowskiej-Curie, w której zmęczeni goście mogli, siedząc wygodnie, wysłuchać burzliwej historii domu nauki polskiej. Wzbogacony unikatowymi fotografiami wykład należy już do tradycji Nocy Muzeów w Pałacu Staszica i cieszy się wciąż niesłabnącym zainteresowaniem zwiedzających. W tym roku goście otrzymali na pamiątkę widokówki z historycznymi wizerunkami gmachu.

Ale to nie był jeszcze koniec atrakcji. Dwaj dostojni jubilaci: Józef Ignacy Kraszewski, który w 2012 roku świętował swoje 200. urodziny, i Mikołaj Kopernik, który w 2013 roku obchodzi 540. rocznicę urodzin i 470. rocznicę śmierci, byli bohaterami dwóch interesujących wystaw planszowych przygotowanych przez Archiwum PAN. Goście obdarowani zostali prześlicznie wydanymi przez Archiwum PAN katalogami ekspozycji o Józefie Ignacym Kraszewskim oraz pocztówkami z portretem Mikołaja Kopernika namalowanym według oryginału toruńskiego przez jakucką malarkę Paulinę Kopestyńską.
Nad całością przedsięwzięcia czuwali pracownicy Zakładu Działalności Pomocniczej PAN, służąc zarówno pomocą organizacyjno-techniczną, jak i radą merytoryczną. Firma „Amazing”, sponsorowana przez Archiwum Polskiego Radia, zaprosiła chętnych do kawiarenki w podcieniach gmachu na smaczny poczęstunek.
Zacytuję na koniec słowa zaczerpnięte z opisu uroczystego posiedzenia uczonych mężów w głównej sali posiedzeń Pałacu Staszica, zamieszczone w „Kurierze Warszawskim” w 1920 roku: „A nad wszystkim unosił się duch fundatora gmachu, wiekopomnego Stanisława Staszica”.



Joanna Arvaniti

Program Nocy Muzeów 2013

Noc w Pałacu Staszica
19:00 – 01:00

Sala 05
19:00 – 01:00
Wystawa malarstwa olejnego Profesora Romana Sławińskiego, Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN, PAN Zakład Działalności Pomocniczej
w Warszawie

Sala Marii Skłodowskiej-Curie
19:00 – 01:00
„Dzieje Pałacu Staszica i pomnika Mikołaja Kopernika w Warszawie” – prezentacja multimedialna i wykład, Joanna Arvaniti, Tomasz Rudzki, Archiwum Polskiej Akademii Nauk
„Mikołaj Kopernik. Życie i dzieło” – wystawa planszowa z okazji ogłoszenia przez Sejm
Rzeczypospolitej Polskiej roku 2013 Rokiem Mikołaja Kopernika, Hanna Krajewska, Joanna Arvaniti, Tomasz Rudzki, Archiwum Polskiej Akademii Nauk

Sala im. Hugona Kołłątaja
19:00 – 01:00
„Autografy” – wystawa i prezentacja multimedialna (o każdym z artystów zostanie wyświetlony film lub pokaz slajdów), kurator Jolanta Janda, galeria „Steel Forest”, PAN Zakład Działalności Pomocniczej w Warszawie; zaprezentujemy odwiedzającym sylwetki kolejnych najwybitniejszych polskich twórców, ich życiowe kredo, przemyślenia, którymi zechcieli podzielić się z nami, pokażemy też ich podpisy, akcentując ich rolę pod dziełem, wagę ich autentyczności, prostoty czy też piękna kaligrafii, wieńczące koniec zmagań z płótnem, kartką, klocem drzewa i z samym sobą; w pudłach archiwal­nych umieszczone zostaną przedmioty artystów, ważne dla nich w chwili tworzenia dzieła.

Sala Okrągłego Stołu
19:00 – 01.00
„Setna rocznica urodzin Elżbiety Barszczewskiej” – wystawa obrazów i rysunków aktorki, jej osobistych pamiątek, fotografii rodzinnych, licznych fotogramów z filmów, pokaz multimedialny
i wykład, kuzyn Elżbiety Barszczewskiej Igor Strojecki

I piętro, korytarz
19:00 – 01:00
„Józef Ignacy Kraszewski. Urodził się w gospodzie, zmarł w hotelu” – wystawa planszowa z okazji 200. rocznicy urodzin pisarza, Joanna Arvaniti, Katarzyna Słojkowska, Archiwum Polskiej Akademii Nauk

Sala Lustrzana
19:00 – 01:00
Archiwum Polskiego Radia zaprasza do radiowego studia wspomnień na program „Sobotni mikrofon Warszawy”
19:15
otwarcie wystawy „Na muzycznej antenie Polskiego Radia”
19:30
konkurs z nagrodami dla dzieci i nie tylko „Radiowy skarbiec dźwiękowy – zgadnij, co słyszysz?”
20:00
jubileuszowe kalendarium dźwiękowe – „Polskie Radio jako kronikarz wydarzeń” – prezentacja multimedialna
20:45
„Takie były czasy i taki nasz los” – impresja dokumentalna słowno-muzyczna; 50 lat temu w szarej rzeczywistości PRL powstała barwna muzyka rozrywkowa i przeboje znane do dziś
21:30
pokaz tańca lat. 50., 60., Magdalena Wieteszka, Paweł Nassalski, Studio Tańca „Bodymovement”
22:00
pokaz mody lat 50., 60. – Grupa Rekonstrukcji Historycznej BLUSZCZ
23:00
„Na radiowej estradzie” – wieczór z orkiestrami rozrywkowymi Polskiego Radia lat 60.
23:45
„Anna German na antenie Polskiego Radia” – wspólne słuchanie piosenek i wywiadów nagrywanych dla Polskiego Radia.

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb