Czcionka: A- A A+

Zaproszenie na sesję naukową pt. "Leon Cienkowski - życie i działalność." połączoną z promocją książki.

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie i Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają na:

sesję naukową pt. Leon Cienkowski - życie i działalność połączoną z promocją książki Lubow Żwanko,Dmytro Kibkało Per aspera ad astra. ListyLeona Cienkowskiego (1822-1887).

Wstęp wolny.

Książka autorstwa naukowców z Charkowa jest pierwszym w Polsce  całościowym opracowaniem poświęconym życiu i działalności naukowej  Leona Cienkowskiego (1822–1887), jednego z najwybitniejszych biologów  XIX wieku. Stworzenie wielowątkowej biografii Leona Cienkowskiego  umożliwiła autorom analiza listów, które uczony pisał do swojego  warszawskiego przyjaciela Jerzego Aleksandrowicza. Publikacja zawiera  opracowanie wszystkich 50 listów – jest więc pierwszą próbą ich  pełnego udostępnienia dla świata nauki, co stanowi o jej wyjątkowości.  Na podstawie tej korespondencji autorzy stworzyli portret Leona  Cienkowskiego w oderwaniu od jego badań, pokazali „człowieczeństwo  naukowca”, opisali geniusza i wyobrazili sobie „światy”, które uczony  tworzył wokół siebie. Ukazali go jako ojca i męża, przyjaciela, człowieka kochającego życie mimo wielu przeciwności losu.

A3 plakat Per aspera Warszawa ok

 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb