✨Stefan Drzewiecki. Zapomniany polski wynalazca.✨
✨Stefan Drzewiecki. Zapomniany polski wynalazca.✨
180 lat temu 26 lipca 1844r. urodził się Stefan Drzewicki (1844-1938) konstruktor i wynalazca.
Większość życia spędził na emigracji, głównie we Francji. Wykształcenie techniczne i dyplom inżyniera uzyskał w École Centrale des Arts et Manufactures w Paryżu.
W 1873 roku na wystawie powszechnej w Wiedniu zaprezentował swoje wynalazki: automatyczny sprzęg wagonów, aparat rejestrujący prędkość pociągów, regulator obrotów dla silników parowych, regulator paraboliczny i cyrkiel do wykreślania przekrojów stożkowych. W następnych latach skonstruował prototyp łodzi podwodnej początkowo napędzanej pedałami, w późniejszych konstrukcjach z silnikiem elektrycznym.
Innym obszarem zainteresowań Stefana Drzewieckiego było lotnictwo. W swoim laboratorium w paryskiej dzielnicy Auteuil prowadził prace, których efektem były opatentowane nowatorskie rozwiązania śmigieł lotniczych o nastawnym kącie natarcia. Wyniki prac nad konstrukcjami lotniczymi zawarł w pracy
„Théorié generale de l’ helice” nagrodzonej przez francuską Akademię Nauk. Wymienione tu wynalazki
i pionierskie wdrożenia to tylko część z jego ogromnego dorobku w dziedzinie żeglugi podwodnej
i lotnictwa.
Stefan Drzewiecki przebywając na emigracji zawsze podkreślał związki z Polską. W testamencie zapisał na rzecz państwa polskiego swój dom i pracownię w paryskiej dzielnicy Auteuil razem z biblioteką. Od 1936r. był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.
Materiały pochodzą ze spucizny Stefana Drzewieckiego syg. 69 w PAN Archiwum w Warszawie.
Materiały pochodzą ze spucizny Stefana Drzewieckiego syg. 69 w PAN Archiwum w Warszawie.
M. Ciara