Nie złamie wolnych żadna klęska
Nie złamie wolnych żadna klęska
80 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. 1 sierpnia 1944 roku do walk przystąpiło ok. 30 tysięcy żołnierzy Okręgu Warszawskiego AK. Jednym z nich był Ludogierd Domański (1906–1985).
W PAN Archiwum w Warszawie w materiałach Jadwigi Braun-Domańskiej – żony, zachowała się jego powstańcza opaska.
Biało-czerwone opaski, zakładane na przedramię, powstańcy otrzymywali w miejscu koncentracji. Były uszyte dużo wcześniej i czekały tylko na stosowny rozkaz, aby wydobyć je z ukrycia i rozprowadzić wśród szykujących się do zbrojnego zrywu członków polskiego podziemia. Zakładały je wszystkie służby, nie tylko ci, którzy z bronią w ręku stali na pierwszej linii frontu.
Opaski były niezwykle cennym elementem ubioru, o czym świadczą liczne relacje i wspomnienia. Powstańcom walczącym w ubraniach cywilnych zastępowały mundur.
Wygląd opasek dokładnie określał rozkaz wydany przez Komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej płk. dypl. Antoniego Chruściela ps. „Monter” z dnia 11 sierpnia 1944 roku: „.. Każdy żołnierz AK występuje w opasce biało-czerwonej, na białej części opaski – litery WP, między literami pośrodku – godło państwowe (orzeł), pod orłem – nr oddziału. Opaska [ma być noszona] na prawym przedramieniu ponad łokciem”.
K. Słojkowska