Czcionka: A- A A+

Zaproszenie na otwarcie wystawy pt. "Artystyczny dialog pokoleń"

 ✨Z A P R O S Z E N I E✨

➡️W piątek, 25 października o godzinie 16:00 w sali im. Stanisława Staszica odbędzie się spotkanie otwierające wystawę Pauliny Dąbrowskiej-Dorożyńskiej i Romana Burdyłły zatytułowaną:"Artystyczny dialog pokoleń". Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających na antresoli Pałacu Staszica.
 
➡️Podczas spotkania zaprezentowane zostaną oryginalne prace obojga artystów, a także przedstawiona zostanie historia Romana Burdyłły, artysty i żołnierza Armii Andersa.
 
➡️ROMAN BURDYŁŁO urodził się w 1912 roku w Moskwie. W 1919 roku przyjechał z rodziną do Krynek. Po ukończeniu szkoły powszechnej wstąpił do Gimnazjum w Grodnie, a w 1935 roku rozpoczął naukę w Szkole Rysunku i Malarstwa im. Krzyżanowskiego w Warszawie. Następnie przez trzy lata studiował na ASP w Warszawie. We wrześniu 1939 roku trafił do obozu internowania na Litwie. W lipcu 1940 roku został przetransportowany do obozu sowieckiego. Dzięki amnestii z 1941 roku dołączył do formującej się Armii gen. Władysława Andersa, z którą przeszedł cały szlak bojowy, służąc w 5. Kresowej Dywizji Piechoty. Uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino, w której zginął 12 maja 1944 roku. Pozostawił po sobie artystyczną spuściznę w postaci ponad 1000 szkiców.
 
➡️"Artystyczny dialog pokoleń" to wystawa, ukazująca twórczość artystów, których dzieli 80 lat, ale łączy nie tylko więź krwi, lecz także podobne spojrzenie na świat. Paulina, stryjeczna wnuczka artysty, wykonała tym samym swoisty testament swojego przodka, któremu nie dane było zrealizować artystycznego powołania.
Wystawa została dofinansowana ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu "Patriotyzm Jutra".
 
 plakat wystawa warszawa
 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb