Czcionka: A- A A+

Fotorelacja z seminarium „Ocalałe strzępy. Zagłada warszawskich archiwaliów w okresie II wojny światowej”

20 listopada 2024 r. odbyło się seminarium „Ocalałe strzępy. Zagłada warszawskich archiwaliów w okresie II wojny światowej”. W Sali Lustrzanej w Pałacu Staszica zebrało się szerokie grono archiwistów, bibliotekarzy i muzealników ze środowiska warszawskiego, a także z Poznania i Katowic.

W trakcie wydarzenia zorganizowanego w 80. rocznicę bezprzykładnej w dziejach zbrodni popełnionej na spuściźnie dziejowej narodu polskiego zostały przedstawione referaty ukazujące temat zagłady stołecznych zbiorów archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych i przypominające postacie archiwistów i bibliotekarzy, którzy w krytycznym momencie stali na posterunku i starali się ratować zbiory.
Po wprowadzeniu prof. dr hab. Alicji Kuleckiej, która w sposób szczegółowy przedstawiła genezę wojennej grabieży i zniszczenia polskich dóbr kultury, podkreślając szereg czynników, składających się na niemieckie działania w Warszawie, mogliśmy wysłuchać wystąpienia p. Mariusza Olczaka, który przedstawił rolę Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentowaniu strat wojennych.
Następnie wysłuchaliśmy szereg referatów obrazujących straty poszczególnych instytucji, które miały swoją siedzibę w stolicy – Państwowego Muzeum Zoologicznego (prof. dr hab. Dariusz Iwan i dr hab. Hubert Kowalski, prof. UW), Ministerstwa Komunikacji (dr hab. Zbigniew Tucholski, prof. PAN), Ministerstwa Spraw Wewnętrznych (dr Adam Grzegorz Dąbrowski), Archiwum Miejskiego w Warszawie (p. Magdalena Masłowska) i przedsiębiorstwa – Warszawskiej Spółki Akcyjnej Budowy Parowozów (p. Artur Weber). Z kolei dr Matusz Sobeczko przedstawił losy archiwaliów podziemnej organizacji inżynierów górniczych w Warszawie.
W ostatnim bloku – bibliotecznym – dr Agnieszka Fabiańska opowiedziała o roli Józefa Chudka w ratowaniu rękopisów Biblioteki Uniwersyteckiej, a dr Dorota Pietrzkiewicz zreferowała zagadnienie strat warszawskich bibliotek na wybranych przykładach stołecznych instytucji.
Seminarium towarzyszyła okolicznościowa wystawa przygotowana przez PAN Archiwum w Warszawie „Wydobyte z gruzów. Ocalone fragmenty przedwojennych warszawskich zbiorów”.
K. Słojkowska
 
 
fot. S. Fabisiak
 Rozpoczęcie obrad seminarium przez Dyrektor PAN Archiwum w Warszawie dr hab. Hannę Krajewską
 
 Wykład wprowadzający prof. dr hab. Alicji Kuleckiej 
 
 Wystąpienie Dyrektora Archiwum Akt Nowych p. Mariusza Olczaka
 
Prof. dr hab. Dariusz Iwan przedstawia wojenne dzieje kolekcji Państwowego Muzeum Zoologicznego
 
Wystąpienie p. Magdaleny Masłowskiej 
 

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb