Czcionka: A- A A+

Międzynarodowy Dzień Archiwów 2010

Polskie Towarzystwo Archiwalne, Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszenie Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości serdecznie zapraszają do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, uroczyście obchodzonego od 2007 r. w dniu 9 czerwca

Polskie Towarzystwo Archiwalne, Stowarzyszenie Archiwistów Kościelnych i Stowarzyszenie Archiwistów Instytucji Wymiaru Sprawiedliwości serdecznie zapraszają do włączenia się w obchody Międzynarodowego Dnia Archiwów, uroczyście obchodzonego od 2007 r. w dniu 9 czerwca, dla uczczenia 60 rocznicy utworzenia w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów.

W krajach, które mają już ugruntowane uroczystości w innych okresach roku , a więc także i w Polsce, Międzynarodowy Dzień Archiwów oferuje jeszcze jedną szansę do wzmocnienia kluczowych przesłań o znaczeniu archiwów. Daje on ogromne możliwości promowania ich działalności i osiągnięć, a równocześnie podkreśla ich znaczenie dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. Oczywiście uczestnictwo w obchodach może przybierać wiele form i postaci, ale cel powinien być jeden i ten sam A więc zamierzeniem naszym jest zainteresowanie szerokiej grupy społeczeństwa, od dzieci i młodzieży, po osoby dorosłe i starsze, w formie lekkiej, ale równocześnie edukacyjnej, o naszej pracy, ogromnej przydatności w życiu codziennym, a także szerokich możliwościach we współczesnym świecie.

Dlatego apel skierowany jest do całej społeczności archiwalnej o włączenie się w tym dniu w obchody naszego święta, poprzez różnego typu prezentacje, konferencje, prelekcje lub wystawy. Wierzymy, że wspólna pasja i przeświadczenie o roli naszego zawodu wzbudzi szerokie zainteresowanie i szacunek i stworzy niepowtarzalny nastrój, dający satysfakcję naszym gościom. Nasz apel wzbudził już aprobatę wśród sporej liczby archiwów warszawskich, które poparły jego przesłanie i zgłosiły zarówno chęć organizacji jak i uczestnictwa w różnego typu spotkaniach archiwalnych.

Z inicjatywy Archiwum Polskiej Akademii Nauk, przygotowany został plakat okolicznościowy, którego struktura graficzna pozwala na umieszczenie indywidualnych informacji o planowanych imprezach – w określonych archiwach lub placówkach naukowych i edukacyjnych, w różnych miastach i regionach w całej Polsce.
Życząc wszystkim kolegom archiwistom, a także przyjaciołom i entuzjastom archiwistyki miłych i atrakcyjnych obchodów naszego święta

pozostajemy z szacunkiem

dr Hanna Krajewska                   
Prezes PTA  
Ewa Seweryn-Duda
Prezes SAWS                                           
ks. prof. Józef Marecki
Prezes SAK

Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie

ul. Nowy Świat 72 

00-330 Warszawa

kwerenda@archiwum.pan.pl

tel./fax +48 22 657 27 88

tel. +48 22 657 28 92

Pracownia Naukowa

czynna od poniedziałku do piątku 

od 9.00 do 15.30

fb